Jak vybrat vhodnou zimní deku

29. srpna 2013

Jedním ze způsobů, jak koni v zimě zajistit teplo a pohodlí, je koupě vhodné zimní deky. Využijí ji hlavně koně v aktivním výcviku. Význam má i pro koně, jejichž tolerance vůči chladu je z nějakého důvodu snížena. Výběr deky však není jednoduchá záležitost. Musíte brát v úvahu tělesnou stavbu a povahu koně spolu s tím, kde deku použijete.

Co chtít od venkovní deky pro koně

Na venkovní deku jsou kladeny velké nároky, protože musí odolat všem nástrahám počasí a terénu. Přitom musí koně chránit, ale nepřekážet mu v pohybu. Výběhová deka by měla koni poskytnout co největší tepelný komfort. Kůň nesmí trpět chladem, ani se přehřívat. Deka by měla být také nepromokavá, prodyšná a vyrobena z odolného a lehkého materiálu.

 

Požadavky na stájovou deku

Stájová deka není vystavena tak vypjatým podmínkám jako deka venkovní. Hlavní důraz se klade na její jemnost a lehkost, jelikož v ní kůň tráví chvíle odpočinku. Velice důležité je také to, aby byla deka schopna nasát a odvést tělesnou vlhkost koně. Udržíte ho tak v teple a pohodlí.

 

Jaké vrstvy tvoří zimní deku

Deka se skládá ze tří vrstev. Výjimkou je lehká deka, která neobsahuje izolační vrstvu. Vrchní vrstva má ochrannou funkci jak pro koně, tak pro deku. Její funkčnost se měří deniery. Čím více má denierů, tím je odolnější, ale také těžší. Výplň neboli gramáž tvoří izolační vrstvu, měřenou počtem gramů izolačního materiálu na m² deky. Není důležitá mohutnost deky, nýbrž funkčnost a váha výplně. Vnitřní vrstva deky je v přímém kontaktu s kůží koně, proto by měla být z maximálně jemného materiálu, aby koni nebyla nepříjemná a neubližovala mu. Z toho důvodu musí také dobře sát a odvádět vlhkost.

 

Z čeho se deky pro koně vyrábí

Nejčastěji se k výrobě koňské deky používají umělé materiály, a to pro svoje funkční vlastnosti, nízkou hmotnost a snadnou údržbu. Jedná se především o polyester, polypropylen či nylon. Na vnitřní vrstvu lze použít i fleece nebo tzv. polycotton. Existují už ale i deky s ionty čistého stříbra, které koni poskytují nadstandardní péči.

 

Jak má být deka velká

Při výběru deky je dobré znát dva rozměry koňského těla: délku zad od kohoutku ke kořeni ocasu a celkovou délku koně od prsou po zadní nohy. Nejlépe ale deku svému koni nejdříve nezávazně vyzkoušejte, abyste se ujistili, že mu opravdu dobře sedí. Deka nesmí být příliš velká ani nikde odstávat. Nesmí být ani příliš těsná, aby koně neodírala. V neposlední řadě by měla zakrývat a chránit co největší plochu těla koně, aniž by ho omezovala v pohybu.

 

Co ještě může zimní deka pro koně mít?

Standardní deka chrání hlavně trup koně. Pokud mu chcete dopřát ještě větší komfort, můžete žádat deku s krčním dílem (lze i odepínací), chráničem ocasu, fixací zadních nohou a různými druhy zapínání, které dece brání sklouznout. Chcete-li mít koně nejen teple ale také stylově dekovaného, lze pořídit i deku s originálním designem. Je z čeho vybírat.

 

Autorka: Michaela Matějková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?