Jak vychovat hlídacího psa

29. října 2010

Pokud si chcete koupit psa na hlídání, je dobré si vybrat hlídací plemeno, ale dá se vycvičit i pejsek, který ke hlídání není vůbec předurčen. Je dobré si ale pořídit nekonfliktní, přizpůsobivé plemeno, které půjde lehce vycvičit. Nejlépe takové, které se snadno učí základním povelům a obstojí i při složitější povelové technice, aby jeho výcvik zvládli i začátečníci a odrostlejší děti.

Hlídání je pro většinu plemen samozřejmostí. Pes hlídá váš dům i vaši rodinu, bezdůvodně neštěká, ale pokud se něco děje, ihned vás na to upozorní. Správní hlídači ve dne i v noci obcházejí kolem domu a nic jim neujde. Nebezpečí vám ohlásí, ale nejsou zbytečně uštěkaní, jejich vyceněné zuby a výhružný postoj odradí každého vetřelce a v případě potřeby neváhají zasáhnout. Nejsou však agresivní.

 

Bez přítomnosti majitele na pozemek nikoho nepustí, ale když přijdete k brance a návštěvu pozvete dál, měli byste dát povel, na který pes návštěvu bez problému vpustí a nechá ji na pokoji. Hlídací pes by měl být rozumný s vlastním úsudkem, mít bezproblémovou povahu. Měl by se rád učit novým povelům, být lehce ovladatelný.

 

Jak psa naučit povel Hlídej

Každý pes má přirozenou vlastnost hlídat si kořist, a právě to pro nácvik hlídání, především předmětů, využijete. Pejska na krátkém vodítku a s náhubkem položte nejprve k jeho misce, vodítku nebo hračce a dejte povel Hlídej. Poté by měl přistoupit figurant a naznačit, že předmět chce sebrat. Opět zopakujte povel Hlídej a dbejte na to, aby pes na pomocníka nezaútočil. Figurant by pak měl odejít, aby měl pes pocit, že vyhrál. Pes by neměl od předmětu odbíhat, pokud ano, použijte povel Lehni a pak znovu Hlídej. Psa za všechno chvalte a dejte mu jeho oblíbený pamlsek.

 

Pokud chcete, aby se váš pes nenechal nikým odlákat, odmítal potravu od cizích lidí, hlídal osoby a majetek, byl rezervovanější a nevšímal si neznámých lidí, štěkotem oznámil přítomnost nežádoucí a cizí osoby, v takovém případě je lepší s psem, malým či velkým, jakékoliv rasy, chodit na cvičiště, nebo ho přihlásit do nějakého z kurzů, které ve všech větších městech nabízejí.

 

Vycvičený pes by měl dokázat uhlídat libovolný předmět, majetek či osobu, kterou mu určíte, a to i během vaší nepřítomnosti. Proto se při výcviku od psa vzdalujte, nejprve na kratší, pak i na delší vzdálenost, a nechávejte kolem psa a hlídaného předmětu nebo osoby přecházet další pomocníky. Ti se mohou snažit psa odehnat nebo odlákat na pamlsky, což psovi jasnými povely (Hlídej, Fuj) nesmíte dovolit. Osoby, které jenom procházejí, by měl pes ignorovat, především na ně nesmí útočit.

 

Typičtí hlídací psi

Přestože hlídací instinkt má v sobě každý pes, přece jen jsou plemena, která jsou pro hlídání lépe předurčena než jiná. Velikost psa není nutně rozhodující, ale nelze ji podcenit, protože například čivava nebo malý knírač sice spolehlivě varují před nepřítelem, ale ve chvíli, kdy by mělo dojít na skutečnou obranu svého pána či domu, vzhledem ke své velikosti by asi příliš neuspěli. Dalším hlediskem je povaha. Například bígl nebo flat coated retrívr (a jiní retrívři) jsou takoví dobráci, že by se bez problémů skamarádili třeba se zlodějem.

 

Některá plemena vhodná ke hlídání

  • německý ovčák
  • rotvajler
  • dobrman
  • leonberger (přirozený hlídač, bez nutnosti výcviku)
  • německá doga
  • bernský salašnický pes
  • estrelský pastevecký pes
  • velký švýcarský salašnický pes
  • hovawart
  • knírač střední, velký

Autorka: Markéta Heinrichová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?