Jak vycvičit kočku?

16. března 2018

Že se kočka nedá vycvičit? A kde jste to slyšeli? Jde to, rychle a většinou celkem snadno.

Kočičí IQ

Již skutečnost, že se kočka obvykle úspěšně a bez větších problémů naučí chodit na kočičí toaletu, svědčí o její značné inteligenci. Nepodceňujte svou kočku. Přestože existují žebříčky psí inteligence, na tu kočičí se nikdo zatím intenzivněji nezaměřil. Nejspíš to bude tím, že kočičí inteligence se zdaleka nedá poměřovat tabulkami! Kočky jsou prostě nejchytřejší domácí mazlíčci a svou pronikavou chytrost pouze rafinovaně maskují nenápadným olizováním pacek a následným umýváním fousků. Nenechte se vysmát!

S pomůckami to jde lépe

Pokud chcete podpořit motivaci vaší kočky, aby se rozhodla věnovat vám čas a začít dělat to, co po ní chcete, měli byste zvolit vhodný motivátor. Většina koček obvykle s nadšením spolupracuje za párkové dobrotky a následuje „target“ ve formě oblíbené hračky. Není nic jednoduššího, než vzít například ukazovátko s peřím na konci a vést jej po podlaze přesně tak, jak potřebujete kočku navést.

shutterstock_500139856.jpg

Jako kočky a psi

V této fázi výcviku je nutno postupovat jako s průměrně inteligentním psem. Správné a žádoucí chování odměníme dobrotkou (i kočky mohou spolupracovat na klikr) a opakujeme spolu s používáním gest nebo názvů činností, dokud si kočka povel nezafixuje a nespojí. I tady platí, podobně jako u psů, že nejučenlivější jsou samozřejmě kočky v ranějším věku, s postupujícím věkem jsou zkrátka příliš pohodlné snížit se na úroveň cvičeného psa. Naváděním za targetem lze kočku snadno naučit dotek nosu na požadovaná místa, dokonce chůzi u nohy, slalom mezi nohami, panáčkování a podobně. Díky kočičí pružnosti a vynalézavosti lze vymyslet i spoustu povelů, které by u psů například nebyly až tak dobře proveditelné a pokud kočce ukážete, že má používat svůj mozek a sama přijít s nabídkou nějakého chování, otevře se vám nový svět naprosto geniální kočičí mysli!

Od kočky ke včele

Kolem nás existuje spousta kvalitních odborníků, kteří se rozhodli výcviku nejrůznějších zvířat zasvětit celý život. Dokonce o tom úspěšně píší knihy, většinou zatím tedy na téma psů. Nicméně je prokázáno, že pozitivní metodou klikr-odměny lze vycvičit opravdu kdejaké zvíře, od rybičky v akváriu, přes králíka nebo lachtana, dokonce po včelu! Odměňováním sladkými kapkami nektaru jeden nadšenec naučil včelu dostrkat balonek do miniaturního otvoru. Těmito postupy a komunikací s divokými zvířaty se zabývají především v pražské zoo. Ve světle jednoduchosti výcviku včely musí být vaše kočka s trochou snahy hvězdou tréninku! Tak žádný ostych a pusťte se do toho!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?