Jak vyvenčit psa, když máte miminko

23. dubna 2016

Celé období svého těhotenství jsem se těšila na tu tolik diskutovanou mateřskou dovolenou. Důvodem nebyla nechuť chodit do práce, ale to, že konečně budu mít víc času na své psy. Představovala jsem si celodenní výlety s kočárkem, koupání a neskutečnou pohodu. Ale už po prvním výletě s miminkem jsem pochopila, že to nebude tak jednoduché.

V první řadě bych měla upřesnit, jak to s těmi našimi psy je. Ani jeden není tak poslušný, jak by měl. A každý je zlobivý úplně jinak. O klidné vycházce s pejskem u nohy si můžu nechat jenom zdát. Takže, pokud takového hodného pejska máte, dál pro vás tento článek asi nebude zajímavý.

Starší Šónek je pětiletý kříženec belgického ovčáka. Máme ho od jeho čtyř měsíců a pořídili jsme si ho z libereckého útulku Archa. Od začátku se bál lidí, rychlých pohybů a byl nerad sám. Dnes je z něho poměrně hodně dominantní pes, který poslouchá do chvíle, kdy vidí v lese srnu, zajíce či jakékoli jiné zvíře. V přírodě chodí tedy zásadně na dlouhém vodítku. Haty je rok a půl starý bernský salašnický pes. Přesně jak říká popis plemene, je to klidný a vyrovnaný pes, který miluje děti. A ten náš tak moc, že kdykoli nějaké vidí, běží k němu a chce mu svou lásku demonstrovat. Vzhledem k tomu, že váží okolo 35 kilo, v některých dětech a rodičích to vzbuzuje až hysterickou hrůzu.

Stejně tak mám u obou psů problém s odvoláním v případě, že vidí jiného psa. O tom, že ani jednu z výše popsaných věcí by moji psi dělat neměli, samozřejmě vím a na jejich poslušnosti se snažíme stále pracovat. Řešila jsem tedy, jak venčit s jedním psem na vodítku a druhým na volno s tím, že může nastat situace, kdy je třeba přispěchat ke psovi. O mých zkušenostech pojednává následující text.

 

Venčení s kočárkem

V první řadě je nutné vymyslet trasu venčení tak, abyste s kočárkem všude projeli. Ideální jsou tedy různé lesní cesty, kde nejezdí auta, ale terén odpovídá možnostem kočárku. Pokud nemůžete mít stejně jako já psa na volno, nejlepší možností je připevnit vodítko k pasu. Pokud máte vodítko v ruce, kočárek se špatně ovládá. Za kočárek bych psa raději nikdy neuvazovala. Důležitá je také délka vodítka. Pokud je příliš dlouhé a pes se rozhodne jít na jinou stranu než vy, může za kočárek zavadit a lehce ho převrátit. Věřte mi, stalo se mi to.

Hlavní rozdíl ve venčení s kočárkem a bez něj je také v tom, že pokud vás pes neposlechne, nemůžete nechat kočárek jen tak stát a utíkat situaci řešit. Jste tedy značně pohybově omezení. Nicméně si myslím, že venčení s kočárkem je pro dítě nejbezpečnější volbou.

 

Venčení s nosítkem

Druhou možností je mít dítě v nosítku. Já osobně používám ergonomická nosítka, ve kterých může být dítě na břiše i na zádech. Nejprve jsme chodili s miminkem na bříšku. Na dítě tak vidíte a v případě potřeby na něj snáz dosáhnete. Horší je manipulace s vodítkem, ve které vám dítě „překáží“. Lepší je venčení s dítětem v nosítku na zádech, kdy máte volné ruce na držení vodítka a snáz se vám k psovi ohýbá a podobně. Nejprve jsem chodila s vodítkem okolo pasu, ale toto řešení bych nedoporučila. Pes vás může nečekaně zatáhnout a není těžké upadnout.

Výhodou nosítka je, že můžete venčit všude, kde projdete. Pokud se stane, že váš pes obtěžuje jiného psa nebo cokoli jiného, snadno k němu kamkoli dojdete. Horší situace by mohla nastat v případě konfliktu s jiným psem. S dítětem v nosítku neuděláte prostě nic.

 

Z mého pohledu je tedy rozhodně pohodlnější venčení s nosítkem, i když je u něho nutná větší opatrnost. Jak to máte vy? ;)

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?