Jak zabránit zamrzání vody ve stáji

4. ledna 2017

Mrzne, až praští, ledové krystalky tančí na oknech. Dalo by se říct klasická zimní idyla, jak ji známe z Ladových pohlednic a z filmu „Tři oříšky pro Popelku“. Jenže když mrzne, zamrzá i voda. A může zamrznout i v trubkách ve stáji, nebo v napáječkách ve výběhu. Co s tím?

Proti zamrznutí pomůže topný drát i oběhové čerpadlo

Ačkoliv se může zdát, že ani ty zimy už nejsou, co bývaly, pořád ještě k tomuto ročnímu období mrazy neodmyslitelně patří. S mrazy jsou ovšem spojeny i komplikace s možným zamrzáním vody ve stáji. Koně sice v zimě nepijí v zimě tolik jako v létě, ale vodu potřebují a ne zrovna málo.

Vcelku jednoduchým fíglem a dobrým pomocníkem je tzv. topný drát, namotaný na vodovodní trubky. Jeho instalace je jednoduchá, provoz zcela bezpečný. Jen v místech, na která mohou koně dosáhnout, je potřeba drát přikrýt ochrannou vrstvou tak, aby jej čtyřnohý zvědavec nemohl poškodit.

Topný drát se dá ovšem nainstalovat jen na venkovní trubky. Pokud jsou trubky ve zdi, pomůže proti zamrzání vody oběhové čerpadlo. Díky němu voda v trubkách neustále cirkuluje, a proto nezamrzne. U venkovního potrubí oběhové čerpadlo pomáhá tomu, aby voda nezamrzala v kohoutech nebo nejrůznějších přechodech, kde je účinnost topného drátu přece jen menší.

 

Aby nezamrzli napáječky ve výběhu

Samostatnou kapitolou jsou venkovní napáječky ve výběhu. Ale i tady existuje řešení. Jsou jím tzv. míčové napáječky, ve kterých voda nezamrzá ani při silnějších mrazech. Podmínkou toho ale je pravidelný odběr vody. To znamená, že koně už nesmí mít k dispozici žádný jiný zdroj vody a taky, což už je poněkud těžší, musí napáječku používat dostatečné množství koní, minimálně aspoň deset.

Ale ne každý má deset koní a více koní. V tom případě je možné vyzrát nad mrazy pomocí nezamrzající napáječky s tzv. třícestným ventilem. Její princip je jednoduchý. V dostatečné v hloubce v zemi, tedy nejméně v osmdesáti centimetrech, je umístěn rezervoár vody. Když se chce kůň napít, zmáčkne „jazyk“ v misce a do misky začne téct voda. Až se napije, a přestane tlačit na „jazyk“ v misce, voda díky ventilu steče zpátky do rezervoáru a nezamrzne v přívodovém potrubí. Z misky pak zbytek vody vyteče malým otvorem a mráz se může jít klouzat.

Pokud ovšem ve výběhu nelze tyto napáječky z nejrůznějších důvodů namontovat, může být kýženou vychytávkou vyhřívaná kbelíková napáječka, která dokonce nepotřebuje ani přívod elektřiny.

 

Stáj nesmí být ani v zimě hermeticky uzavřená

Možnosti jak zabránit zamrzání vody, nejsou nijak technicky náročné. A ani pořizovací cena není taková, aby zásadním způsobem zvýšila náklady. Proto si na závěr ještě připomeňme, jak bychom se zamrzání vody ve stáji rozhodně bránit neměli.

Tím nejhorším, co lze udělat, je dokonalé utěsnění stáje, aby v ní bylo "teplo". Tímto zásahem se zásadně naruší stájové mikroklima, protože je nezbytné, aby vzduch ve stáji neustále cirkuloval (neplést s průvanem!). Vlhko ve stáji škodí koním víc než chlad. To, že nám díky „zateplení“ stáje nezamrzá voda, je pak zcela podružné.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?