Jak zařídit výběh pro psa

26. července 2011

Pokud se chystáte do svého domova přivést čtyřnohého člena rodiny, pro chvíle radosti a zábavy či k ochraně majetku a vaší bezpečnosti, budete mít určitě zájem na tom, aby Váš psí kamarád byl ve svém novém domově spokojený. K tomu pes mimo jiné potřebuje dostatečný pohyb a vhodné ubytování. V následujících řádcích se dozvíte vše potřebné ke správnému zařízení výběhu a boudy pro psa.

Nejen v chladných a deštivých dnech potřebuje pes suché a teplé místo, kde by se ukryl a měl dostatečný klid a soukromí na odpočinek a spánek. Postavte mu na zahradě či v části venkovní volně přístupné verandy vašeho domu boudu. Pokud máte více psů, je nutné pro každého z nich vybudovat boudu vlastní! Boudu stavte ze dřeva, ideálně z palubek, doporučená tloušťka je 1,8 - 2 cm desky. Variantou je i bouda zděná, ale značně narostou náklady na její stavbu.

 

Psí boudu řešte ve dvou částech. První část je vstupní a druhá část je obytná. Je důležité dodržovat sklon obou částí v pravém úhlu, aby psí nájemce měl v obytné části bezvětří. Použijte i zateplení polystyrenem, zhruba 4 cm tloušťky. A to na podlahu, stěny i strop. Čím menší tepelný únik, tím lépe. Se zateplením počítejte před stavbou, aby zateplení nebylo na úkor prostoru pro psa. Při stavbě berte v úvahu velikost plemene, pro něhož je bouda připravena, v dospělosti. Aby pro něj nebyla příliš těsná na pohyb a otočení nebo naopak velká natolik, že by si ji nestačil vydýchat a nevytvořil si potřebné teplo. Pro štěně můžete boudu dočasně zmenšit například dobře uchycenými starými madracemi. Rozměry psí boudy se odvozují od výšky psa v kohoutku a výšky sedícího psa měřené od vrcholku hlavy. Pro výšku vstupního prostoru odměřte výšku psa v kohoutku, případně přidejte max. do 5 cm. Šířka je pak dle mohutnosti psa, například u větších plemen postačuje šíře do 40 cm. Plocha prostoru na spaní je opět odvozena od výšky psa v kohoutku, kdy na každý centimetr výšky psa připadá cca 91,5 cm plochy (údaj uveden dle Onatario Society for the Prevention of Cruelty To Animals). Výška prostoru na spaní je stanovena z výšky sedícího psa. I zde, stejně jako u výšky vstupního prostoru, můžeme navýšit max. o 5 cm. Nakonec myslete i na vlhkost od země a postavte boudu na nožky či nepromokavou základnu a nemá-li váš pes oblíbené místo k odpočinku během dne, můžete před boudu umístit dřevěnou podložku.

 

Bude-li psí bouda stát v zahradě, je vhodné vytvořit pro psa kotec, ve kterém bude umístěna. Váš pes tak získá zastřešený prostor pro umístění boudy, misky s vodou a žrádlem, případně oblíbených hraček. Vnější část kotce stavte z odolných materiálů, které vydrží všechna roční období i útoky vašeho psa. Plášť kotce ze silných dřevěných palubek, cihel nebo vlnitého plechu. Střecha může být z běžně používaných střešních krytin (lepenka, střešní tašky, plech, šindel). U menších kotců si na střešním díle vytvořte otevírání, pro snadné čištění kotce a boudy. Nedovoluje-li vám prostor vaší zahrady vytvořit psovi dostatečný oplocený výběh, zajistěte přední část kotce pletivem či mříží s vrátky.

 

Třešinkou na pomyslném psím dortu je oplocený výběh pro psa. Výběh rozhodně nenahrazuje pohyb při procházkách a hrách se psem, jen doplňuje komfort psa, který pak nemusí být uzavřen v době vaší nepřítomnosti v kotci nebo vám ochrání zahrádku před psím vandalismem. Oplocení vyrobte z klasického pletiva nebo dřevěných plotů, v běžné síti hobby marketů si zajisté vyberete. Má-li váš čtyřnohý kamarád toulavé nohy nebo se rád honí za psími slečnami, pojistěte si oplocení betonovým základem zabudovaným do země, aby se nemohl podhrabat.

 

Svou představu o psím výběhu si rozvrhněte na papír, ať neopomenete žádný detail. Nemáte-li potřebné materiály, vše bez problémů nakoupíte v obchodě a můžete se vrhnout do práce. Avšak nejste-li si jisti svými kutilskými dovednostmi, nezoufejte, psí boudu i kotec můžete zakoupit v obchodě nebo vám krásný výběh na míru vytvoří jedna ze specializovaných firem, jejichž kontakty najdete na internetu.

 

Autorka: Jana Košková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?