Jak zatočit s kašlem u psa

19. února 2020

Letos nás pravá zima nepoctila svou návštěvou, ale místo toho si užíváme výkyvy teplot a bláto až za ušima. Klimatické podmínky jako stvořené pro různé zdravotní neduhy. Rýma, kašel a „virózy“ všeho druhu se nevyhýbají ani našim domácím čtyřnohým miláčkům - psům. Jedním z nich je psincový kašel - velice rozšířený a nebezpečný problém přechodného období.

Psincový kašel není psina

Pro infekční kašel psů existuje více možností pojmenování: psincový kašel, psí rýma nebo chřipka. Správné pojmenování je infekční laryngotracheitida. Název psincový kašel je odvozen od slova psinec a napovídá nám, že se onemocnění dobře daří všude tam, kde je hodně psů pohromadě. Chovné stanice, psí hotely, výstavy psů, ale také psí parky nebo cvičáky. 

Jak nemoc probíhá?

Infekční psí kašel způsobuje celý soubor mikroorganismů. Z virových původců je to především virus parainfluenzy psů typ 2 (CPIV-2), psí adenovirus typ 2 (CAV 2) a dále herpesvirus. Z bakteriálních původců je nejdůležitější Bordetella bronchiseptica a následně i další bakterie, jako jsou streptokoky nebo pasteurely a mycoplasmata.

Jak už z názvu vyplývá, psí kašel je velice infekční. K přenosu dochází kapénkovou infekcí. Nejvíce nápadným projevem jsou záchvaty suchého kašle, které vyvolávají dojem, že psovi něco uvízlo v krku. Kašel se zhoršuje při námaze nebo při zatlačení na krk, například při zatahání za obojek. Pes může také vykašlávat husté hleny připomínající našlehaný bílek. Jinak se pes většinou jeví jako zdravý a proto si v počátcích onemocnění majitel nemusí ničeho všimnout. Závažnost onemocnění je dána především tím, v jaké kondici pejsek je a jestli nemá sníženou imunitu (např. jiné onemocnění, imunosupresivní léky...). 

 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Jak s tím zatočit 

U psů, kteří jsou jinak zdraví, probíhá infekční laryngotracheitida týden až deset dní a dochází k samovolnému uzdravení. Pes prostě musí kašel ,,vyležet" a proto je vhodné mu snížit aktivitu na minimum, držet ho v teple a podpořit třeba podáváním jitrocelového sirupu bez umělých sladidel. Dbáme o to, aby mazlíček přijímal dostatek tekutin. Můžeme mu v tom napomoct ochucením vody vývarem nebo konzervou a také můžeme podávat slabý čaj pokojové teploty. Nikdy nepodávejte psům lidské léky proti bolesti a zánětu!

U oslabených jedinců (nemocní, staří nebo naopak mladí psi) ale může být průběh horší a návštěva veterináře by se neměla zanedbat. Veterinář by měl také vidět psa, který kašle delší dobu než 2 týdny a také všechny psy, kteří trpí také nechutenstvím, horečkou, zánětem spojivek nebo jim z nosu tečou zelenožluté hleny. 

Pomůže očkování?

Otázkou je také očkování proti infekčnímu kašli psů. Vzhledem k tomu, že onemocnění je způsobeno více druhy virů a bakterií a jejich výskyt není každý rok stejný, není očkování proti několika z nich vždy účinné.  Rozhodně tím ale výrazně snížíme možnost onemocnění, a pokud už k němu dojde, tak průběh není zdaleka tak vážný jako u nevakcinovaného psa. Běžně se očkuje proti parainfluenze psů, adenoviru a psince. Dále je možné očkovat psa proti Bordetelle, a to buď v injekci do podkoží, nebo aerosolem do dutiny nosní. Aplikací do nosu je možné očkovat štěňata již ve věku dvou týdnů a jsou chráněna již po 4 dnech. Revakcinace se musí provádět každý rok.

 

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?