Jak zbavit psa strachu ze stříhání drápů či srsti

20. srpna 2013

Spousta psů má špatné zkušenosti se stříháním drápů už z kosmetických psích salonů a amatérských pokusů neznalých chovatelů. V salonech často spěchají, nijak se nesnaží a pes má pak doživotní trauma. Váš pes se ale nůžek v ruce nemusí bát. Není nezbytně nutné, aby se pokaždé nervově sesypal, když mu něco chcete ostříhat. Jde o rutinní záležitost, kterou mu s trochou trpělivosti snadno učiníte příjemnější a pohodovější.

Strach psa ze stříhání drápů je zbytečný

Pro začátek je nejlepší pořídit si nůžky na psí drápy, ať již máte v úmyslu stříhat jej sami nebo u odborníka. Berte nůžky do ruky při každé příležitosti – když pes jen tak běhá po zahradě, když si s ním hrajete…Střídejte pozvolna levou i pravou ruku a vnímejte, jestli se pes dívá. Nic dalšího prozatím s nůžkami nedělejte, aby si pes na jejich přítomnost zvykl. U některých toto vyžaduje velkou dávku trpělivosti a delší čas nácviku. Jejich strach je hluboko zakořeněný. Odměňujte psa za to, že před nůžkami panicky neprchá a nemá potřebu se ukrýt. Základem je každý sebemenší úspěch psa náležitě odměnit. Lépe tak pochopí, že se nemá čeho bát a že to co dělá, dělá dobře.

 

Až když máte stoprocentní jistotu, že se nebojí, můžete přejít k dalšímu bodu. Když si nůžky očichá a necuká před nimi, zkuste vzít do druhé ruky psí packu. Obecně platí, že zadní si nechají psi uchopit povolněji, než přední. Mají o ni tak nějak menší strach. Přední můžete uchopit na výzvu „dej pac.“ Důležité je packu chvíli podržet v ruce nenuceným stiskem, zatímco v druhé ruce pes vidí nůžky. Nijak na něj nespěchejte a netlačte. Zbavit se přeci strachu není jen tak. Především nacvičujte na volném prostranství, rozhodně ne například v kotci! Nesmíte u psa při pohledu na nůžky vyvolat pocit úzkosti a stísněnosti, posunuli byste se opět na začátek výcviku. Váš pes musí mít šanci svobodného útěku, když to na něj bude moc.

 

Chvalte psy za každý pokrok při překonávání strachu!

Vyberte vhodné pamlsky, například nasekané piškoty nebo kostičky tvrdého sýra. Volte tak, aby se jimi pes brzy nepřecpal a nebylo mu špatně. A odměňujte za vše, co udělal dobře i za to, co neudělal špatně. Nácvik zkoušejte pozvolna, třeba půl hodinku denně. Jestliže už bez problémů vy i váš pes zvládáte držet packu a nůžky v obou rukou, můžete přejít k poslední fázi. Přikládejte nůžky k pacce. Nyní můžete ustřihnout malý kousek drápu, třeba jen koneček. Stačí jeden denně. Hlavně opatrně. Máte-li praxi, můžete odteď pozvolna začít psa stříhat. Začínejte vždy na zadní tlapě a vyvarujte se zastřižení živé části nervu! Hrozí riziko vytažení nervu, po němž dráp odumírá a vysouvá se, v tom lepším případě může pes chytit do rány vleklý a nepříjemný zánět. Nemáte-li se stříháním žádné zkušenosti, navštivte v této fázi veterináře. Bude se psem zacházet šetrně a jistě vás i zaučí, jak správně na to.

 

S česáním a stříháním srsti psa je to stejné

Postup pro odbourání strachu a nepříjemných pocitů z kartáče nebo nůžek na srst je principielně stejný. I tady platí chytat nástroj nejprve běžně do rukou, nechat psa, aby si zvykl. Hlavní je nikam nespěchat. U některých psů odnaučování strachu může trvat měsíc i déle, záleží na věku a hloubce jejich traumatu. A na tom, jak citlivě k výuce přistoupíte.

 

Můj bývalý pes (budiž mu lehká zem) se nechal v klidu přivést na veterinu a vysadit na stůl. Jakmile mu však paní doktorka ustřihla první drápek, spustil neutuchající zvonivý kvikot. A než jsme opustili ordinaci – samozřejmě o pěknou částku chudší – všem nám zvonilo v uších. A pes, jakoby se nic nestalo, spokojeně vykračoval domů. Naši současnou fenku jsme si přivezli z útulku jako odrostlé štěně. Při pohledu na jakékoliv nůžky panicky stáhla ocas a běžela klidně přes celou zahradu se schovat do boudy. Zřejmě při přijetí do útulku jí v útlém věku nešetrným chováním přivodili hotové trauma. Pečlivou terapií a vytrvalou snahou teď dokáže pokojně sedět a pozorovat manikúru, kterou jí provádím, aniž by vůbec mrkla. Vše je o tom, jak láskyplně psa vedete a i ten nejstarší a nejvyděšenější pes má naději na odbourání starých traumat. Je to čistě ve vašich rukou.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?