Jak zjistit, které granule jsou kvalitní?

7. ledna 2017

Kočka je od přírody masožravec do posledního chloupku své bytosti. Jediným přirozeným krmivem je pro ni maso a umí si v něm patřičně vybírat! Většina dnes vyráběných komerčních krmiv má ovšem do masa daleko, případně jej možná letem světem viděla. Jak se neztratit v labyrintu všech složek a jak dokázat své kočce relevantně vybrat kvalitní krmivo?

Éčko sem a éčko tam

Už i v lidské stravě se povedlo zakotvit pravidlo, že ne všechna éčka jsou dobrá a je vhodné se jim co nejvíce vyhýbat. Tak stejně to platí i u kočičích krmiv. Základním a na první pohled patrným odrazujícím ukazatelem je barevnost – viděli jste, jak se granule vyrábějí? Asi jen málokdo mohl do tohoto procesu plnohodnotně nahlédnout, stačí však jen trocha logiky, že co by mělo obsahovat jen a pouze maso, bude asi těžko červené, nedejbože zelené. To zajišťují barviva, která mohou dlouhodobě poškodit vaší kočce játra nebo ledviny. Podobně neprospívající jsou i umělé konzervanty označované trojpísmennými zkratkami.

 

Co najít pod lupou?

Hledáme samozřejmě co nejvíce masa. I po eskapádách s nemocemi krav se stále může ještě vyskytovat v obsahu masokostní moučka! Zkuste vyhledat granulky, které obsahují alespoň 30% masové moučky, pokud možno specifikované, z jakého zvířete byla připravena. Tento údaj o obsahu by měl důležitost a pravdivost složení stvrzovat prvním místem na seznamu ingrediencí. Naopak hledáme pokud možno co nejméně „obilovin.“ Jednak je odrazující už to, že jde o zobecňující název (obiloviny mohou být pšenice, žito, rýže), jednak by v granulích pro masožravce neměly vůbec být!

 

Kam vedou stopy?

Spousta kvalitně se tvářících značek vyrábí třeba s maximální snahou granule v Česku, ovšem ze surovin například z Číny. Také jsou často do krmiva přidávána ochucovadla, která zakryjí stopy zbytků použitých k výrobě, jako třeba pařáty a podobně. Základem by měl být přesný popis výroby a ochota vše vysvětlit. Měli byste si tedy pozorně nastudovat stránky výrobců. Cena granulí sice nehovoří vždy stoprocentně o kvalitě, většinou ale platí pravidlo, že čím levnější granule, tím podezřelejší. Zachovejte však chladnou hlavu, internetové obchody mohou nabídnout granule o něco levněji, protože nepotřebují platit provoz kamenné prodejny.

 

Výběr těch správných granulí není zkrátka nic jednoduchého a to ani s poradou veterináře – v naprosté většině případů budou veterináři doporučovat granule výrobců, s nimiž mají kontrakty. Musíte spoléhat na svůj úsudek a zdravý rozum – chutnají granule kočce? Jakou má po nich stolici? Kvalitu srsti? Zeptali jste se jí, co si o granulích myslí?

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?