Jak zklidnit nervózního koně

27. července 2009

Pokud je kůň nervózní, je práce s ním daleko obtížnější a nepřináší takové výsledky, jaké očekáváme. Navíc stres a nadměrná nervozita má za následek často nejen psychické, ale i fyzické problémy koně.

Příčiny toho, proč je náš kůň nervózní, mohou být různé. Jednou z velice častých příčin je nesprávné zacházení jezdce, cvičitele či ošetřovatele při práci s koněm. Pokud víme, že zvíře reaguje na jakýkoli podmět jinak než jiní koně, například vzdorem, leknutím nebo dokonce agresivitou, je to pro nás první signál, který nám říká, abychom se k němu chovali jinak než k ostatním. Pokud je kůň nervózní, je důležité, abychom mu při práci věnovali dostatek zájmu a trpělivosti. Měli bychom mu dávat jasné a zřetelné povely, kterým bude rozumět, a které v něm nebudou vyvolávat strach, paniku a jiné negativní pocity. Všeobecně bychom se při kontaktu s koněm měli chovat klidně a rozvážně. V neposlední řadě bychom mu měli také zajistit takové zázemí, kde bude minimum faktorů, které ho budou zneklidňovat. Je důležité, aby se kůň mohl v klidu nažrat, je proto dobré vymezit prostor, kde bude sám nebo s nekonfliktními koňmi, kteří ho nebudou neustále od potravy odhánět. Je také velice důležité, aby měl kůň možnost si odpočinout, k tomu je vhodná odlehlá a klidná část stáje. Box nebo stání, kam koně umístíme, by se nemělo měnit, kůň si na něj zvykne a bude mít pak pocit bezpečí a bude klidnější.


Další příčinou nervozity koně může být přebytek energie. Pokud s koněm dlouhou dobu nepracujeme, kůň má potřebu vybít nějak svou energii a pokud mu to neumožníme, začne být nervózní. K tomu mají sklon hlavně plemena teplokrevných koní jako například anglický plnokrevník. Zástupci tohoto plemene jsou hodně energičtí a temperamentní a potřebují maximální využití energie. V případě, že přemýšlíme o koupi koně, ujasněme si tedy, zda jsme schopní mu zajistit trénink úměrný jeho potřebám a podle toho si vyberme plemeno.

 

Nervozitu koně může způsobit také dotěrný hmyz, a to především v letních měsících. Tomu předejdeme tím, že použijeme vhodné prostředky s repelentním účinkem, ochranné deky a masky proti hmyzu.

 

Jsou-li dodržovány všechny vnější předpoklady jako vhodná péče, krmení a pohyb, a kůň je přesto nervózní a nevyrovnaný, lze použít i jiné prostředky. Můžeme použít sedativa, které nám předepíše veterinář, po těch sice kůň nebude nervózní, ale nebude ani klidný, bude pasivní a otupělý a v jeho těle dojde k narušení několika metabolických dějů, které jsou pro správné fungování organizmu důležité. Mimo jiné právě proto sedativa nelze podávat zvířeti dlouhodobě. Můžeme ale použít čistě i přírodní prostředky jako například bylinky, které našemu koni neuškodí a pozitivně působí i na další případné zdravotní problémy.

 

Vyjmenujme si ty nejúčinnější z nich:

 

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

Česnek obsahuje mnoho účinných látek, ke kterým patří enzymy, allicin a aminokyseliny. Pro svůj baktericidní účinek je česnek užitečným léčivem. Kromě toho, že dezinfikuje střeva, pomáhá obnovovat střevní flóru a tím chrání střeva před začervením, jeho vůně odpuzuje mouchy a tím působí jako repetent, pravidelné užívání česneku zvyšuje koncentraci a aktivitu a snižuje citlivost, úzkost a nervozitu.

Nejúčinnější je česnek čerstvý, můžeme ho zvířeti podat celý nebo ho nasekat do krmiva. Příliš aromatickou vůni můžeme překrýt čajem nebo ovocným octem.

 

Třezalka Tečkovaná (Hypericum perforatum)

Účinné látky třezalky zasahují do přenášení signálů v mozku a tím ovlivňují náladu. Tato bylina se používá při nervovém rozladění a neklidu u lidí, ale i u koní. Z třezalky uvaříme čaj a podáváme ho vlažný 1 x denně.

 

Levandule lékařská (Lavandula officinalis)

Levandule je známá jako prostředek při poruchách spánku a neklidu. Stejně jako lidi, uklidňuje levandule i nervózní a rozčilené koně. Květy této byliny mimo jiné působí odpudivě proti hmyzu a levandulový olej přináší rychlou úlevu po bodnutí hmyzem.

Buď můžeme připravit čaj z levandulových květů a podávat ho koni 1 až 2 x denně, nebo můžeme využít různé krmné a bylinné směsi, ve kterých je levandule obsažená.

 

Chmel obecný (Humulus lupulus)

Svého popudlivého, neklidného nebo náladového koně můžeme uklidnit chmelovým čajem nebo tonikem, výborně se také osvědčil čaj z chmele, levandule a kozlíku. Pokud potřebujete uklidnit zvláště nervózního koně před jakoukoli psychicky náročnou situací, např. před dlouhou přepravou, nakapejte mu do huby několik kapek silnějšího čaje (Bachova květová terapie). Květy chmele navíc obsahují silice, hořčiny a třísloviny, které tvoří sekret lupulin. Lupulin působí antisepticky, podporuje chuť a zmírňuje křeče, má proto blahodárné účinky na trávení.

Z chmele můžeme připravit také čaj, který pak podáváme podle potřeby.

 

Heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla)

Heřmánek je přirozeně léčivým prostředkem, nemá žádné vedlejší účinky a je mnohostranně využitelný. Působí protizánětlivě, antisepticky, uklidňuje, uvolňuje a rozšiřuje cévy. Pokud je náš kůň neklidný, podrážděný nebo trpí stresem, použijme heřmánek v jakékoli formě. Čaj z heřmánku příznivě působí při trávících potížích a při kolikách. Výluhem, nebo zředěnou tinkturou z heřmánku můžeme omývat drobné povrchové rány.

Heřmánek můžeme podávat čerstvě připravený, ve formě čaje nebo ve formě prášku.

 

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Tato bylina má uklidňující účinek, aniž by její užívání vyvolalo návyk. Kozlík uklidňuje nervózní a bázlivé koně, aniž by omezil jejich výkonnost. Podáváním kozlíku můžeme uklidnit i koně, který reaguje při každé větší změně křečovými kolikami. Kozlík často pomůže odstranit i zlozvyky vyvolané nervovým podrážděním.

Rozemletý kořen kozlíku můžeme přimíchat do krmiva (denně asi 15 g), jako tekutina se podává po kapkách na cukru nebo chlebu.

 

Autorka: Zlatka Bosáková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?