Jak zvyknout psa na střelbu

26. dubna 2009

V lovecké praxi je nezbytné, aby se pes výstřelu nebál, a dokonce aby na něj ani reagoval přehnaně pozitivně, například nedočkavým vyběhnutím hledat střelenou zvěř. Chování psa po výstřelu je předmětem zkoušek lovecké způsobilosti, kde se zkouší výstřelem z brokovnice.

Při lovu na drobnou zvěř, tedy na honu, je každý pes vystaven velkému počtu, mnohdy stovkám, výstřelů. Při lovu na zvěř spárkatou je výstřelů podstatně méně, zato výstřel z kulovnice je zvuk výrazně silnější a více stresující pro uši psa, ostatně i člověka.

 

Jak víme, psa lze odnaučit řadu věcí, tedy i strachu z hluku, rány apod., ale jistě je mnohem jednodušší, když se náš pes bát a reagovat přehnaně ani nezačne. Jak tedy na to?

 

Začínáme už při výběru štěněte. Vybíráme takové, které se nebojí nečekaných zvuků a překvapení a reaguje klidně a vyrovnaně, např. zvědavým podíváním se, ale rozhodně ne bázlivě, se snahou utéct nebo se schovat, ani přehnaně agresivně. Nejprve upozorníme chovatele na to, co se chystáme provést, a domluvíme se s ním. Už jen proto, aby se třeba maminka štěňat nedomnívala, že chceme štěňatům ublížit a nešla je bránit. Pokud chovatel souhlasí, případně fenu někam zavře, počkáme, až jsou štěňata zaměstnána sama sebou, např. hrou, a nečekaně zatleskáme. Pozorujeme reakce jednotlivých štěňat na nečekaný zvuk. Pokud nereagují, nebo všechna reagují vlažně, můžeme zvolit hlasitější zvukový podnět, např. něčím bouchnout, nebo lehce prasknout pytlík, ale zvuk nesmí být přehnaný, abychom naopak velkým leknutím štěňata nestresovali a ta nezačala na hluk reagovat neadekvátně.

 

Vybrali jsme si štěně, které se hluku nebojí. Co dál? Během jeho štěněcích týdnů a měsíců mu tu a tam zopakujeme cvičení s tlesknutím či jiným nečekaným hlukem tak, aby jej během času začalo vnímat jako přirozenou součást okolního světa a obvykle na něj po nějaké době nijak nereaguje.

 

Když štěně odroste a začínáme s loveckým výcvikem, je třeba psa přivyknout na zvuk opravdového výstřelu. Vhodným prvním stupněm je dětská pistolka nebo puška na kapslíky. Nikdy ale nestřílíme v místnosti, pro citlivé uši psa by to byl příliš velký hluk. Vezmeme s sebou pistolku na procházku, a když pes v nějaké rozumné vzdálenosti od nás je něčím zaměstnaný, hledá, zkoumá okolí, nečekaně vystřelíme a sledujeme reakci psa. Pokud se lekne, uklidňujeme jej a chlácholíme. Takto pokračujeme tak dlouho, dokud na zvuk nepřestane reagovat. Dalším osvědčeným stupněm je startovací pistole na tzv. „poplašňáky", která je volně prodejná od 18 let. Stejně tak lze koupit startovací nábojky do většiny plynových pistolí, opět volně prodejných od 18 let. Pokud pes nereaguje na zvuk těchto nábojů, máme obvykle vyhráno. U myslivců je dalším krokem potom skutečná brokovnice. Pokud nejsme myslivci a nemáme ZP, můžeme požádat někoho z myslivců v našem okolí, zda by nás nevzal se psem do honitby, ze zkušenosti vím, že to nebývá problém. Další možnost je vzít psa po domluvě na brokovou střelnici někde v okolí, kde zažije zvukovou zátěž blížící se skutečnému honu, ale tam vezmeme psa pouze tehdy, když nejeví známky problémů s hlukem a jsme si jisti, že to zvládne.

 

V celém procesu přivykání je třeba postupovat trpělivě a nic neuspěchat. K další fázi a vyššímu hluku přistoupit pouze tehdy, když pes nemá absolutně žádný problém s hlukem menším. Pokud se pes leká, vždy ho uklidníme, pozitivně naladíme, nikdy netrestáme. Mějme na paměti, že jakmile si psa jednou zradíme, odstranit naší chybu bude neskonale těžší, než kdybychom ji neudělali.

 

Jak dlouho to trvá a jak pes reaguje, je u každého psa individuální. Tady bych zopakoval, že vhodným výběrem štěněte si můžeme ušetřit mnoho problémů.

 

Autor: Petr Koutenský

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?