Jakou kočku si vybrat? Chovnou nebo venkovní?

5. července 2013

Domácí mazlíčci někdy slouží jako výstavní kusy, kterými se lze pochlubit. Obyčejná kočka z venku moc parády neudělá. Jenže, i když si osvojíme kočku chovnou, kterou bereme jako součást rodinného klanu, je to dobře? Není povahově lepší právě ta z venku?

Kočky chovné

U koček určitého plemene je jasně daná povaha. I když velmi záleží na chovateli, co kočce do budoucna dá, jak se k ní chová, jak s ní zachází, tak pokud je vše v pořádku, standard v tomto směru je jasný.

Je také jasně dáno, jak bude svému majiteli do budoucna „sloužit.“ Zda jako jedinec pro další chov, výstavní jedinec, nebo prostě jen mazlíček. Většinou jdeme i do určitých povahových vlastností. Chceme kočku živější, hodí se například kočka bengálská, klidnější je zase kočka perská a mazlivá je například cornish rex.

O kočku je také od samého začátku řádně postaráno, nebo by to tak alespoň mělo být. Je tedy jasně dané i to, že kočka je zdravá, očkovaná a odčervená. Pravdou je, že za některá plemena si řádně připlatíme. Ale pokud je chovatel prověřený, máme jasně daného a zdravého jedince.

 

Kočky venkovní

Nalezené kotě nebo i dospělá kočka s sebou nesou mnohé starosti. Je nutné zjistit, zda je zdravá, zařídit očkování a odčervení. Povaha je nejistá, i když z prvotních znaků je zřejmé, jak se bude chovat. Zda bude nebo nebude přítulná. Ovšem i tady není jasné dopředu vůbec nic. Velmi plachá kočka, která nemá dobrou zkušenost s lidmi, může být opravdu vděčným a mazlivým tvorem do budoucna, pokud dostane domov.

Je ale nutné myslet na to, že osud takové kočky je velmi nejistý. V lepších případech je odchycena a odvezena do útulku. V těch případech nejlepších je nalezenec náhle součástí rodiny. Pravdou je, že některé kočky by svobodu nikdy za nic nevyměnily a ani při té nejlepší vůli je nedokážeme přesvědčit, že v útulném domově jim bude líp. Kočka pak má stejně tendenci neustále utíkat a je velmi nešťastná, přestože má najednou všechno.

 

Kočky - co jedinec, to originál

Kočka je prostě tvor jedinečný stejně, jako každý jiný živý tvor. Její chování je ovlivněno velkým množstvím faktorů, které nasbírala hlavně v kotěcím věku.

I když jdete do povahových vlastností, není jisté, že kočka, která má ve své charakteristice hlavně mazlení, taková opravdu bude. Pokud je s ní od malička špatně zacházeno, může to být uzlíček nervů za velké peníze. Pozor, ne vždy je na vině chovatel. Velkou měrou se podílí i matka a ostatní kočky. Pokud je jako kotě odmítána nebo terorizována z nějakého důvodu jinými kočkami, na její psychice se to podepíše také.  Některé vlastnosti jsou dokonce neměnné nebo trvá velmi dlouho, než se změní.

Faktem je, že obyčejná kočka z venku nebo útulku, je ve velké většině velmi vděčným společníkem jen proto, že má najednou vše, co dosud neměla. Pravidelné jídlo, teplo, klid. A co se týká vzhledu, i mezi venkovními kočkami lze nalézt opravdu výstavní jedince.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?