Jaký je pro psa život po kastraci?

13. června 2017

Setkáváme se s tím dnes a denně. Pes prohání slepice, zbavíme se ho. Pes je agresivní na děti, zbavíme se ho. Pes neustále utíká i přes dobře zajištěný plot, zbavíme se ho. Není to řešením vždy, ale v mnoha případech je kastrace efektivním kompromisem. A především mnoha majitelům uniká fakt, že může být úlevou nejen pro ně, ale především pro samotného psa.

Jak to vidí pes

U psů jsou hormonální změny podobné jako u lidí. Existují samci, kteří dokáží se svou „mužností“ v pohodě žít a naopak existují samci, kteří v zajetí hormonů trochu šílí. Záleží na majiteli, aby situaci správně zhodnotil. Testosterony pro mnohé psy znamenají neutuchající touhu pronásledovat feny, lovit, bouřit se a prokazovat dominanci. Ve spojení s negativními zážitky z dospívání – například nepříjemná setkání se psy, dětmi nebo jinými zvířaty může způsobit potřebu dokazovat dominanci přecházející až v agresi. Majitelé pak situaci mohou přestat zvládat, pokud se psem nechodí za zkušenějšími znalci psího chování a vše může přerůst přes hlavu. Obzvláště u některých plemen.

angrydog.jpg

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Kastrace pejska ve smečce

Zvlášť složité rozhodnutí, zda kastrovat, je v případě, že máte psů vícero. Pokud totiž jednoho samce vykastrujete, přestane psům „vonět“ jako pes. Pro ostatní je matoucím, neurčitým tvorem. Neví, zda jej zařadit jako fenu nebo psa a tento zmatek v hlavě ostatních může mít negativní dopad na psychiku kastráta – stane se z něj otloukánek. Také samozřejmě důkladně zvažte, zda kastrovat, pokud je váš pes s PP a máte ambice jej uchovnit.

angrydog3.jpg

Život po kastraci

Čtyřletý královský plemenný pudl projevoval příliš energie a agrese – chtěl se prát se psy a nemilosrdně zabíjel kočky. Když majitelce ukousl kus kloubu na prstu, usoudila, že tyto geny by se neměly dále šířit a dala jej vykastrovat. Nyní má 8 let a spí v posteli s kočkami. Křížený středoasiat před pubertou zažil nepříjemný zážitek s jiným psem – nyní mu táhne na druhý rok a majitelé si neví rady s jeho dominancí. Agresivně startuje na vše živé kolem a nejsou schopni jej vzít ani na procházku ven. Jiný – kříženec border kolie, se ocitl v útulku pro napadení lidí. I když je stále trochu nevyzpytatelný, jeho majitelka, která jej nyní nechala vykastrovat, je jediná, s kým vychází bez problémů a neuvěřitelně se zklidnil. Kastrace samců zkrátka v mnoha případech je řešením. Přestanou utíkat za fenami, zklidní se, nepotřebují si dokazovat, kdo je pánem teritoria, nemají takovou potřebu se prát. Můžete klidně spát a nebát se, že se pes všelijak podhrabe a budete řešit někde ve vesnici jeho potomky.

angrydog5.jpg

Nejde o náklady, které zruinují vaši peněženku a do tří měsíců hladina testosteronu zcela klesne a pes se uklidní. Zákrok není nijak náročný a bolestivý a většina psů jej téměř ani nezaznamená. Rozhodně jde o změnu, která stojí za zvážení!

Váš pes vám nakonec možná bude vděčný!

angrydog2.jpg

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?