Jaroslav Hatla

26. května 2009

Představte si, že vám někdo položí otázku: vzpomenete si na jméno někoho z obyvatel naší republiky, kdo se někdy zúčastnil olympijských her na koňském hřbetě? Většina lidí „koněznalých" zapátrá v paměti a jistě si vzpomene na jezdce z posledních let - na Jaroslava Hatlu. Tento malý medailonek by měl našeho sportovce čtenáři přiblížit.

U koní už od mala

Jaroslav Hatla se narodil 5.května 1973 - bystrý počtář brzy zjistí, že letos jezdec oslavil své třicáté šesté narozeniny. Ke koním se dostal jako malý kluk ve stáji JZD nacházející se v  blízkosti bydliště své babičky, kterou rodina Hatlova pravidelně každý víkend navštěvovala. Jednou do týdne tedy strávil malý Jaroslav v maštalích celý den. Později nastoupil do JO Humburky ve východních Čechách, kde byl také po dokončení studia na učilišti zaměstnán.  Dále se jeho praxe rozvíjela ve VÚCHK Slatiňany, následovalo tři čtvrtě roku stráveného v Německu. Nastávajících deset let pak strávil v ŠCHT Mělník. Ve své sportovní kariéře se stal několikanásobným mistrem republiky ve všestrannosti.

 

Nyní je Jaroslav Hatla manažerem jezdeckého areálu HORSE ACADEMY, kde začal pracovat v roce 2003. Působí zde také jako jezdec a trenér. Se svými koňskými i lidskými svěřenci tráví asi 10 až 12 hodin denně. Sportu se věnuje i nadále vrcholově, vždyť se valachem Berrym se na OH Athény 2004 umístil na skvělém 22. místě a s klisnou Karlou se letos na jaře přes kvalifikační závody dostal až na OH v Pekingu.

 

Náš dosavadní olympijský jezdec je ženatý, s manželkou Marcelou má syna Davida.

 

Kyrenejennalla´s boy

Asi neujde vašemu zraku, kde se tu znenadání vzal jazykolam, ale asi se podivíte zjištění, že toto je pravé jméno již zmiňovaného valacha Berryho. Tento kůň irského původu byl totiž zakoupen čtyřmi anglickými děvčaty Kylie, Irene, Jenna a Laillou jako hříbě a jeho jméno coby zkratka jejich jmen měla symbolizovat přátelství mezi nimi.

 

Berry se stal sportovním koněm a až do svých dvanácti let pokoušel se svou stálou jezdkyní štěstěnu na soutěžích v Anglii i Evropě, avšak bez úspěchu. V roce 2003 si ho vyhlédl Jaroslav Hatla a pro oba tak začala tvrdá škola, poněvadž začátky s koníkem, zvyklým jezdci šéfovat, byly krušné. Trpělivost však přináší růže a stalo se, že po předešlém úspěchu a neúspěchu skončila v Athénách česká dvojice na dvacátém druhém místě ze sedmdesáti pěti startujících.

 

Karla

Druhý z olympijské dvojice Hatlových koní je klisna Karla. Patří k plemeni slovenský teplokrevník, narozena je roku 1997. Co se týče všestrannosti, nejlepší je v drezúře, avšak největší problémy jí dělá parkur, ačkoliv Jaroslav Hatla tvrdí, že čím těžší dráha, tím lépe se s ní klisna vypořádá.

 

Jak už je výše zmíněno, tato dvojice se spolu probojovala až na letošní OH v Pekingu. Svůj boj však nedokončili - Jaroslav Hatla závod vzdal při terénní zkoušce, pocítil totiž, že jeho klisna soutěž nezvládne.

 

Jaroslav Hatla o všestrannosti říká, že ji má ze všech soutěží nejraději, poněvadž je podle něj ze všech jezdeckých disciplín nejpřirozenější. Přejme mu do budoucna dále mnoho štěstí. Vždyť i přes svůj letošní neúspěch je určitě i nadále vzorem pro naše začínající i pokročilé jezdce...

 

Autorka: Lucie Němcová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?