Je chutné krmivo pro kočku skutečně zdravé?

2. prosince 2013

Jinak řečeno, je pro naši kočku prospěšné to, co jí chutná? Na tuto otázku lze odpovědět ano i ne. Jsou dobrá krmiva se správným složením, díky němuž je krmivo nejen zdravé tedy pro organismus má potřebný přínos, ale je i chutné. Oproti tomu stojí krmiva která sice kočce chutnají, ale chutnost v tomto případě nepramení z kvalitních surovin nýbrž z umělých a chemických dochucovadel a aromat.

Jak ale rozpoznat a vybrat zdravé a chutné krmivo?

Zdravé krmivo je takové, které svým složením odpovídá přirozené stravě kočky. Nekvalitní krmivo znamená sníženou kvalitu života kočky a zvýšení náchylnosti jejího organismu k nemocem a oslabení.

 

Fakt, že kočky loví myši poukazuje na to, že kočka je především lovec a masožravec. Je aktivní, potřebuje dostatek energie a kvalitních bílkovin, tedy masa.

 

Hledejte tedy na prvních pozicích ve složení tyto suroviny: čerstvé maso, masová moučka, sušené maso, vykoštěné maso,... První pozice ve složení určují většinu obsahu krmiva, bude-li maso či masová moučka na šesté pozici, je jasné, že krmivo obsahuje především jiné složky.

 

Maso by mělo být obsaženo ve složení jako čerstvé maso a minimálně jeden nebo více druhů masové moučky. Pouze v takové kombinaci jsou bílkoviny obsaženy ve vyšším množství a ve výborně vstřebatelné formě.

 

Tuk, jako další složka krmiva, která je pro kočku hlavním zdrojem energie, by měl být vždy živočišného původu, ideálně kombinace kuřecího tuku (nejlépe stravitelný tuk) a lososového oleje (vysoký obsah omega kyselin).

 

Velkým nešvarem mnoha výrobců krmiv je výroba krmiv z kukuřice, pšenice a sóji. Takovým krmivům se vyhněte velkým obloukem, jde pouze o snahu jak levně naplnit líbivý obal. Výše zmíněné suroviny nemají v krmivu co dělat, jsou vysokoglykemické a prakticky nestravitelné. Nemají pro kočky žádný přínos a znamenají jen zátěž pro trávení.

 

Opravdu kvalitní krmiva mají na obalu uvedeno přesné množství surovin, jejich původ, kvalitu (zda je potravinářská) a přesný popis surovin. Nejasně určená surovina (např. "obiloviny") by měla být pro zákazníka varováním.

 

Mezi kvalitní výrobce krmiv pro kočky patří např. Artemis, Meowing Heads, Acana nebo Orijen. Taková kvalitní krmiva se vyznačují také nižší krmnou dávkou právě díky výživnosti a kvalitě surovin.


Častou chybou je vybírat krmivo designu obalu podle reklamy. Udělejte to jednou jinak a hezký obal otočte na zadní stranu, kde najdete složení krmiva. Vaší kočičce tak velmi prospějete.

 

Odpovědí na otázku, zda je chutné krmivo i zdravé je tedy je, ano i ne. Pokud bude chutnost dána kvalitním složením založeným na mase, kvalitním tuku a vhodných rostlinných složkách, tak ano, takové chutné krmivo je vhodné a zdraví prospěšné. V opačném typu složení krmiva je odpověď ne, jedná se v krajním případě o "navoněné obilí", které není vhodné pro žádnou kočku.

 

Pokud si nejste výběrem krmiva jisti nebo máte další otázky, napište nám na krmivo@spokojenypes.cz, rádi vám poradíme s výběrem či zodpovíme další otázky.

Krmivo Artemis

Kvalitní krmiva pro kočky z čerstvého masa značky Artemis koupíte na http://www.spokojenypes.cz/artemis-pro-kocky/


Druhou z kvalitních značek pro kočky, Meowing Heads, najde na http://www.spokojenypes.cz/meowing-heads/. Opět z čerstvého kuřecího nebo čerstvého lososového masa.

 

Držíme vám palce, ať se při výběru krmiva pro vaši kočičku nespletete.

 

Denisa Vránová a Soňa Fialková

www.spokojenypes.cz

 

 

 

Pozn. redakce: Článek obsahuje reklamní sdělení.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?