Je kočka dobrá matka?

17. července 2009

Vztah samice a jejího mláděte, matky a dítěte vůbec, je pouto, které nelze přetrhnout a na vytváření tohoto pouta neexistuje žádný návod nebo manuál. Na úloze matky a vztahu k jejímu dítěti nebo mláděti závisí mnoho faktorů, z nichž jeden z nejhlavnějších je vyspělost matky a její připravenost k mateřství. Platí to u všech živočichů, lidi nevyjímaje.

Kočky v úloze matky mohou tuto roli sehrát prvotřídně, avšak mohou i zklamat. Pokud kočka jako matka tuto roli nezvládne a svá mláďata zavrhne, pak na její místo musí nastoupit chovatel. I když těchto případů je málo, musíme být připraveni i na tuto variantu.

 

Já se osobně setkala pouze s kočkami, které by mohly být příkladem všem matkám. Kočky svoji úlohu matky plnily ihned po porodu, odlišné bylo pouze místo, kde na svět přivedly koťátka. V posledních letech, kdy se naše smečka skládá z jednoho psa, kocoura a tří koček, kočky rodí v předem připraveném pelíšku a za asistence celé smečky. Nemohu posoudit, zda je toto obvyklé, ale pokud je kočka v jejich přítomnosti klidná a spokojená, tak proč jí v tom bránit. Po porodu potom nastává chlubení a předvádění mláďat, kočka je na své děti velmi pyšná, tak jako každá matka a my všichni povinně se musíme na přírůstek podívat a náležitě pochválit.

 

Kočky svá mláďata pečlivě střeží, vzdalují se jen na nezbytně krátkou dobu. Řekla bych, že měsíc po porodu je to pouze stereotyp - krmení, čištění a stále to samé. Problém může nastat, když se kočka rozhodne změnit své stanoviště a koťata začne přenášet z místa na místo. Potom se může stát, že se celá rodinka objeví ve vaší skříni nebo posteli.

 

Když koťata začnou vidět, v chůzi jsou si jistá a chtějí objevovat svět, nastává náročné období jak pro kočku, tak i pro nás, chovatele. Nastává období, kdy místo sledování televize dáte přednost sledování hrátek kočky s koťaty, jejich honění, dovádění. Tento obraz nemůže nahradit žádný sebelepší seriál. Nyní se již z kočky - matky, do této doby jen živitelky a ochránkyně, stává také učitelka a průvodkyně životem šelmy. Učí je číhat na kořist, láká je poznávat okolí, usměrňuje jejich hrátky a dovádění, dodává jim odvahu. My jen dle intenzity a zabarvení jejího mňoukání poznáme, zda je vybízí ke hře, zda je svolává ke krmení nebo zda se jí něco nelíbí. Koťata se stávají stále samostatnější a kočka se vydává mimo domov i na delší dobu.

 

Kočky jsou velmi trpělivé učitelky a dá se říci, že koťata učenliví žáčci. Až úsměvné bylo pozorovat, jak kočka učí koťata používat „výlez", který je zhotovený ve spodní části dveří. Koťata byla i v tomto případě velmi bystrá. Někdy se zdá, že se snaží kočka koťatům utéct a někde si v klidu odpočinout. My si však můžeme být jistí, že „jedno oko nikdy nespí".

 

Celá naše smečka má koťata ráda a chová se k nim velmi přátelsky. Ostatní kočky si s nimi hrají, někdy je horlivě olizují, jako by to byla jejich mláďata. Když je ale nablízku jejich skutečná matka, koťata neznají nikoho, než ji. To láskyplné olizování, mazlení, kočkování je nepřehlédnutelné a natolik výřečné, že hned každý pozná, kdo je matka a kdo jsou její mláďata.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?