Je kočka lovec nebo pouhý zabiják?

18. května 2013

Je prokázáno, že kočka dokáže za svůj život zabít velké množství ptáků a malých hlodavců. Dokonce i to, že loví i v případě, že hlad nemá, jen tak pro zábavu. Kde je ale pravda, a jak kočka vlastně loví?

Myšičko, myš, pojď ke mně blíž!

Pokud někdo někdy pozoroval kočku při lovu právě myši, určitě si všiml, že její kořist nezemře okamžitě. Kočka si dává na čas. S kořistí si jakoby hraje.

Kočka ovšem při lovu využívá nejen svých schopností, ale je také velmi opatrná. Ví totiž moc dobře, že vyděšený hlodavec, který si snaží zachránit život, může také velmi škaredě poranit. I když poranění nebývají nikterak závažná, neléčené kousnutí může znamenat ošklivou infekci.

Kočka zabíjí svou kořist tak, že prokousne krk. Právě v tomto momentě je velmi zranitelná. Snaží se tedy svou kořist unavit, zmást, aby její obranné reakce byly co nejméně cílené. V momentě zabíjení je totiž velmi ohrožen čenich a oblast kolem něj. Kočka v té chvíli nedokáže stoprocentně kontrolovat reakce kořisti.

Jedná tedy opravdu promyšleně a nic nenechává náhodě. Čili obrázek kočky, která zabíjí, může být jakkoliv dramatický, ale její činnost má svůj důvod.

Pravdou je, že kočka loví i v případě, že hladová není. Je to její přirozenost. K likvidaci právě malých hlodavců byla chována již od pradávna. Navíc, pokud má kočka svého pána, ráda se pochlubí s tím, jak je šikovná a jak dobře se stará o své teritorium. Často se tedy stává, že kočka přinese ulovenou kořist k nahlédnutí. Nečeká ječení a nadávky, ale pochvalu. V případě, že pochválena není, nerozumí, proč tomu tak je. Plní přece jen to, co se od ní  očekává.

 

Pro kočky není kořist jako kořist

Kočka v domácím prostředí bude neustále trénovat své lovecké schopnosti. Není tedy nic zvláštního, pokud se bude honit jen za mouchou. Děje se tak ale i venku. Pokud má kočka dostatek energie, klidně jí padne za oběť o jakýkoliv hmyz.

Je dobré v tom kočku i podporovat. Nakoupit hračky, na kterých si tyto schopnosti bude neustále trénovat. Nejaktivnější v tomto smyslu je hlavně v kotěcím věku. Pokud má totiž například přístup na balkón nebo k otevřenému oknu, je na to nutné neustále myslet. Proletí li kolem ní pták, zcela jistě ho nenechá bez povšimnutí. Pokud tedy žije ve vyšších patrech, zabezpečení proti pádu by mělo být samozřejmostí.

Pozor i na hmyz bodavý, hlavně sršně. I když bodnutí od včely nebo vosy nemusí znamenat až tak velký problém, může se stát, že žihadlo, díky jejímu zabijáckému instinktu, bude namířeno například na tlamičku nebo do ní. Žihadlo i od menšího hmyzu tedy může mít fatální následky. Sršní bodnutí je ještě horší. Mohou nastat alergické reakce, které mohou mít za následek i dušení.

I když se tedy kočka bude honit jen za drobnější havětí, měli bychom mít na paměti, že i tady nebezpečí hrozí. Je to jednoduše tvor, který nenechá bez povšimnutí nic, co se hýbe.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?