Je kočka všežravec?

25. ledna 2017

Jídelníček mnoha koček připomíná obědové menu restaurací nebo jídelen. Taky v něm můžeme najít všechno možné, doslova podle rovnice, když to chutná nám lidem, tak to musí přece chutnat i kočkám.

Možná jim to občas chutná. Ale to vůbec neznamená, že by to pro ně bylo zcela neškodné. A tak ve snaze dát našim kočkám to „nejchutnější“, jim mnohdy předkládáme to, co je pro ně absolutně nevhodné. Ale co nám taky zbývá, když jsme v zajetí „mýtů a pověr“, které se tradují o „kočkách, které zbaští všechno?

 

Kočka je masožravec

Pokud bychom se důkladně podívali do kočičích misek, museli bychom občas dospět k závěru, že nejedna kočka je vlastně všežravec, který je schopen zkonzumovat takřka všechno.

Proto je třeba hned na začátku jasně říct: „Kočka není všežravec!“

Kočka není všežravec, ale výlučně masožravec. Od této skutečnosti se musí odvíjet i složení jídelníčku pro kočky. Zbytky od našeho oběda, jakkoliv chutného, opravdu nejsou tím, co by mohlo být pro kočku „zdravou a racionální výživou“. Ale i když je kočka masožravá, neznamená to, že jsou všechny masné produkty vhodné.  Šunka, makrela, vepřové, to je přece taky maso. Kočka nejspíše po těchto vybraných, tučných a slaných lahůdkách bezpochyby skočí.

 

Kočka do sebe poctivě nasouká obsah plné misky

Ale opravdu jsou pro kočku masné, přesolené, mnohdy nejrůzněji chemicky dochucované výrobky tím pravým ořechovým? Nezapomínejme ani na to, že samotný stravovací režim kočky má svá specifika. Ta vyplývají z přirozeného způsobu života kočky.

Každý asi ví, že kočka loví myši (a ptáky nebo třeba i ještěrky). Myší může za den ulovit až dvacet. Ale myš není zase tak velké sousto a kočka neuloví deset myší naráz. Z toho vyplývá, že kočky přijímají potravu sice v malém množství, ale mnohokrát za den.

Když kočce vyklopíme na misku celou konzervu, asi do sebe poctivě všechno nasouká. Vždyť kdo by odolal, když už je ta miska zase plná, že ano. Kočce se pěkně vyboulí plné bříško, my se už nemusíme o nic starat, ale je to pro ni opravdu prospěšné?

 

Mlsná jako kočka?

O kočkách se rovněž s oblibou říká, že jsou mlsné. Skutečnost je ovšem trochu jiná. Na jazyku kočky je jen 500 chuťových pohárků. Kdežto například takový člověk má chuťových pohárků 9000, tedy nesrovnatelně víc. Chuť konzumované stravy není tak pro kočku prioritou, mezi kočkami gurmány nehledejme. Mnohem důležitějšími kritérii jsou konzistence a taky teplota potravy (jako optimální teplota se uvádí 38°C, což je tělesná teplota čerstvě ulovené myši).

 

Proč jsou některé kočky "mlsné"?

Za mlsnost koček mohou stravovací návyky, které se formují během prvních šesti měsíců života kočky. Z koťat krmených „všehochutí“, budou nejspíše i mlsné dospělé kočky. A naopak, uvážlivěji krmená koťata, budou i v dospělém vůči mnohem odolnější vůči pamlskovému pokušení.

Ostatně kočky jako takové jsou mnohem citlivější, než například psi, na změnu stravy. Proto není dobré v tomto směru příliš experimentovat, a každý měsíc zkoušet, jestli budou kočce chutnat ty či ony granule nebo konzervy. I divoce žijící kočky upřednostňují jeden určitý druhý kořisti, s jejíž chutí si bohatě vystačí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?