Je možné kočce vymluvit lov ptáků?

16. října 2008

Dokážete donutit vodu, aby tekla do kopce? Ano, už některé z vás slyším, jak zvyšujete hlas, listujete v nabídkách zahradních čerpadel a říkáte, že když se chce, všechno jde, člověče! Máte pravdu. Ale opravdu dokážete donutit vodu, aby do kopce tekla sama od sebe?Možná že ano, ale v tom případě jste zajisté zapsáni v seznamu nejlepších světových iluzionistů. Stejné to je i s kočkou a její oblíbenou činností z nadpisu.

Vzpomínám si na sousedovu kočku, která nejenže ptáky lovila, ona je lovila s potěšením, s radostí, ba přímo s nezřízenou rozkoší. Marně ji sousedka naháněla koštětem a vyhrožovala, že od této chvíle už nedostane ani kapku mléka a ani sousto něčeho dobrého. Jako by mluvila do dubu, v lepším případě do švestky či do jabloně. Kočka se na ni ušklíbla, líně se protáhla a šla na ptáčky číhat jinde, tam, kde zrovna panička neviděla.

 

Marná sláva, kočka je masožravec a predátor. Přišla k lidem z volné přírody, kde by kdysi bez přirozené dravosti neuspěla a dávno by vyhynula. Nyní bychom možná jen koukali na vykopané kostřičky někde v muzeu a se zaujetím naslouchali průvodnímu slovu, podle kterého byla kočka druhem, který kvůli své nekonečné lásce k bližnímu svému (k myším a ptákům zvláště) vyhynul již v bůhvíkterém období.

 

Ale abych vpustil kousek slunečního světla do duše nešťastníkům, kteří by opeřenou drobotinu v okolí svého domu chtěli za každou cenu ochránit, musím podotknout, že nikdy není nic ztraceno. Jako se voda z prvního odstavce dá donutit k tomu, aby tekla do více či méně prudkého kopce, stejně tak se dá i kočka donutit k tomu, aby ptáky nelovila. A věřte nebo ne, možností je dokonce více:

 

1) Postupné odnaučování v průběhu generací

Docela spolehlivá metoda, ovšem pro nás, kteří v duchu dnešní uspěchané doby žijeme tady a teď, lehce zdlouhavá. Nicméně nechcete-li čekat, můžete si kočku vyšlechtěnou na to, aby lovem pohrdala, jednoduše koupit.

 

2) Doživotní uzavření kočky v bytě či v domě

Metoda, která je nejednou uplatňována, ovšem z pohledu postižené kočky nekonečně drastická. To se nikdy nemám setkat se svými vrstevnicemi a vrstevníky? To se mám celý život koukat na vás, na lidi, a na tu vaši podivnou televizi?

Možné, leč ke kočkám necitlivé.

 

3) Stabilní překrmování aneb dietologův zlý sen

Myslíte si, že existuje kočka, která by dokázala odolat laskominám nahromaděným v misce jedna na druhé? Šunčička na tuňákovi, sardinky na kuřátku, salámek na uzeném. Začněte do kočky cpát, co se dá, a já vám garantuji, že ji velmi brzo přejde chuť na lovení něčeho tak krajně nejistého, jako jsou ptáci. Navíc v tu chvíli můžete zapomenout na zaručené rady z bodu jedna a dvě. Má to jen jeden háček - dietolog říznutý ochráncem přírody je schopen vás zažalovat - a já bych se mu ani nedivil.

 

Takže, podtrženo a shrnuto: kočka je lovec, který má lovení ptáků zakódováno v genech a odnaučíte ji to jen velmi těžko. Budete-li důslední, můžete jí lov ptáků neustálým okřikováním znechutit tak, že toho - alespoň budete-li nablízku - nechá. Ale pokud to zase udělá a skočí po nějakém opeřenci, nesmutněte. Kočka jen poslechla prastaré volání svého rodu a to je, ať už se nám to líbí nebo ne, silnější než návyky vnucené tím podivným tvorem zvaným člověk.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?