Je pes nemocný? Čím ho mám krmit?

30. října 2011

Zdravý pes je hravý, pohyblivý, pozoruje své okolí se zájmem, reaguje na pokyny majitele a přítomnost jiných lidí. Potravu přijímá ochotně, pije přiměřeně, a na vnější podněty reaguje úplně normálně. Zdravý pes není tlustý ani hubený. Jeho srst má být lesklá, přiléhající k tělu. Viditelnou známkou dobrého zdraví jsou čisté oči, vlhký a chladný nos, dobré držení těla a malé množství dobře formovaného trusu. Všechny odchylky od tohoto ideálního stavu svědčí o onemocnění.

Pozorujte chování psa

Je potřeba si u vašeho psa všímat projevů jeho chování, tzn., zda není netečný, nebo naopak podrážděný a agresivní. Tyto všechny změny chování mohou svědčit o tom, že se psem není něco v pořádku. Většinou to bývají první příznaky jakéhokoliv onemocnění a je vždy potřeba nechat psa vyšetřit u veterinárního lékaře.

 

Všímejte si celku i detailů

Zuby psaKromě těchto všeobecných příznaků onemocnění, je celá řada těch, které více specificky vypovídají o onemocnění. Postihují jednotlivé části a orgány těla a tudíž mohou být jednoduše rozpoznány majitelem. Dobrý pozorovací talent potom může velice pomoci veterinárnímu lékaři při určení správné diagnózy. Všímejte si proto velice dobře očí, uší, kůže, srsti, nosu, tlamy, způsobu dýchání, příjmu potravy, močení a kálení. V neposlední řadě pozorujte změny v pohyblivosti - jestli nekulhá nebo tzv. „nesáňkuje“. Ještě před návštěvou lékaře můžete provést psovi tzv. test fyzické kondice vašeho psa.

 

Veterinář na telefonu

Pro psa může být návštěva u lékaře stresem. Je proto dobré mít vždy po ruce telefonní číslo veterinárního lékaře, který se stará o vašeho psa, abyste mu vždy při nějaké nepředvídané situaci mohli alespoň zavolat. Včasné rozpoznání onemocnění a návštěva veterinárního lékaře je klíčové.

 

Nebezpečné příznaky, kdy byste měli dopravit psa k vašemu veterináři:

  • Poranění (řezná, střelná, bodná, pády z výšky, pokousání, auto-úrazy).
  • Všechny náhle vzniklé nenormální stavy (kulhání, nechuť k pohybu, ulehnutí a apatie, záchvaty křečí, horečka, otoky, zvětšení dutiny břišní, krvácení z tělních otvorů, třepání hlavou, úporné škrábání, agrese nebo panický strach).
  • Zhoršená kvalita a vypadávání srsti, svědivost některých míst těla, bulky, otoky, boláky a mokvající či krvácející léze na kůži, výtoky z uší či očí.
  • Nechutenství, zvracení, průjem či zácpa trvající déle než 24 hodin.
  • Kašel, ztížené dýchání, výtok z nosu.
  • Častější močení, někdy spojené s vyšším příjmem vody, změna barvy moči.
  • Výtoky z pohlavních orgánů.
  • Změny smyslového vnímání (přecitlivělost na světlo, hluk nebo dotek, nebo naopak horší orientace v prostoru, zhoršená reakce na zvukové podněty), změny chování.

 

Krmivo od veterináře

Některá onemocnění lze léčit úpravou krmného režimu a nasazením adekvátní klinické diety.  Jedná se o nutriční terapii s pomocí speciálně vyvinutých krmiv, která bývá nedílnou součástí zdravotní terapie u psů. Tzv. „klinické diety“ můžete koupit jen u veterináře. Pozitivně přispívají k úspěšné léčbě celé řady onemocnění jako je např. obezita, cukrovka, zažívací obtíže, onemocnění zubů, přecitlivělost na krmivo, potravinová alergie, nemoci ledvin a močových cest. Značka Royal Canin nabízí 40 druhů klinických diet pro různá onemocnění psů. U každé diety se přihlíží ke všem faktorům, které zlepšují zdraví nebo rekonvalescenci zvířete.

 

Optimální klinická dieta

Společnost Royal Canin se zaměřuje na potřeby psů a koček, snaží se zlepšit jejich zdraví a kvalitu každodenního života. Týmy pracovníků Royal Canin se skládají z veterinářů, vědců a odborníků na zdravou výživu. Využívají při práci každodenní zkušenosti partnerských chovatelů a veterinářů a společně navrhují nová nutriční řešení. Každé krmivo Royal Canin má za sebou svůj vlastní příběh. Na začátku bylo hledání řešení ve výživě třeba jen pro jednoho psa s velmi ojedinělým onemocněním. Výsledkem je nová, jedinečná receptura. Informace a rady pro majitele nemocného zvířete při různých zdravotních obtížích najdete zde

 

Preventivní medicína

Společnost Royal Canin má 40letou zkušenost s vývojem krmiv pro psy a kočky přesně podle jejich individuálních nároků. Krmiva Royal Canin mají prvotřídní kvalitu, jsou vyvinuta tak, aby poskytla psům co nejlepší přísun výživných látek. Specifické diety – tzv. nutriční programy pomáhají také zdravým psům v prevenci onemocnění, která jsou typická pro jednotlivá plemena nebo životní fáze.

 

Výrazné rozdíly mezi psími plemeny

BoxeřiMezi čivavou a německou dogou je rozdíl ve váze dospělého jedince 80 kg, to znamená 1:80. U člověka činí tento poměr maximálně 1:2. Jezevčík znásobí svou porodní váhu za jeden rok 25krát, zatímco německá doga za stejné období 100krát. Anglický buldog je krátkolebé plemeno náchylné ke kožním a zažívacím onemocněním. Německý ovčák je na rozdíl od anglického buldoga plemeno dlouholebé, které má především trávicí potíže vhledem ke zvýšené propustnosti střev. U čivavy je známé, že má sklony ke kardiorespiračním potížím. Jorkšírský teriér je obdivován pro svoji dlouhou srst, která ovšem vyžaduje nadměrnou péči. Tyto značné rozdíly znamenají také podstatně odlišné nároky na výživu. Právě na základě vědeckého pozorování Royal Canin vytváří na míru "šité" krmivo, které plně odpovídá specifickým požadavkům desítky plemen.

 

Více informací najdete na: http://www.royalcanin.cz/

 

Soutěžte na stránkách Royal Canin a vyhrajte hodnotné ceny.

Soutěž Royal Canin


Pozn. redakce: Článek obsahuje reklamní sdělení.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?