Jedno těhotenství a dvoje různě stará koťata? To je superfetace!

9. června 2016

Mnozí již tento výraz stihli zkomolit na „superfelaci,“ většina přesto neví, co vlastně to slůvko znamená. Může se to stát i vám!

Řecká záležitost

Superfetace je označení jevu, který se výjimečně může přihodit většině samic savců, snad s výjimkou člověka. Nejčastěji se s tímto můžeme setkat u hlodavců a hospodářských zvířat, nezřídka také u vačnatců či některých ryb. Slovo pochází původem z řeckého výrazu fetus – plod a česky se mu také někdy říká přeoplodnění.

 

Kterak kočka ke koťatům přišla

Kočičí březost trvá celkově zhruba 63 dní. Nejlépe se dá poznat zhruba 4. týden po zabřeznutí, kdy se začnou nalévat struky. Kočka se stává opatrnější na seskoky, pohybuje se pomaleji a vyžaduje více potravy. Většinu času tráví vyhříváním na sluníčku. Nejčastěji v tomto období může dojít k superfetaci – hormony se tzv. zblázní a nastane druhá ovulace. Kočka se zcela běžně, jako v říji, nastaví kocourovi a ten je následně schopen ji znovu oplodnit. Dojde tak k jevu že kočka porodí koťata z prvního oplodnění a ještě se v ní dovyvíjí „druhá várka,“ kterou porodí následně, až dorostou.

 

Superfetace a superfekundace u koček

Dojde-li k přeoplodnění v počátku březosti, vyvíjejí se generace potomků každá v jednom děložním rohu. Těsně před porodem je pravděpodobnost superfetace minimální, naopak do jednoho dne po porodu je zabřeznutí zcela obvyklou záležitostí. Dalším ojedinělým jevem je superfekundace, což je oplodnění v období říje hned několika samci. Například u psů je tento postup zcela běžný, každé mládě se pak podobá jinému otci.

 

Superfetace ani superfekundace není ničím, co by vaši kočku ohrozilo na životě, obvykle ani nezjistíte, že kočka čeká ještě další vrh. Přichystá vám tak nečekané překvapení. Nikdy nevíte, kolik koček doma vlastně budete mít!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?