Již 126. Velká pardubická je tady!

5. října 2016

Pestrobarevný podzim je už opět zde a s ním i neodmyslitelný vrchol tuzemské dostihové sezóny. V neděli 9. října se opět houf koní vyřítí vstříc tradiční sestavě překážek, které snad už ani netřeba vyjmenovávat, včetně té poslední, živého plotu, kdy koně a jejich jezdce bude dělit od cíle již jen pár stovek metrů. Na co se máme těšit letos?

Loňský diskvalifikovaný vítěz Nikas je opět na startu

Na start letošní Velké pardubické by se mělo postavit patnáct koní, což je o něco méně než loni. I když například v roce 2011, kdy vyhrál Josef Váňa st. v sedle Tiumena jen 12 koní. Pro zajímavost připomeňme, že maximální počet koní na startu je nyní limitován číslem 25, rekordní počet stál na startu v roce 1990, kdy vyrazilo vpřed neuvěřitelných 29 koní.

 

Letos se ovšem na startu neobjeví žádný zahraniční účastník. Dodejme ovšem, že nové vedení pardubického závodiště už deklarovalo svoji snahu osvěžit startovní pole zahraničními účastníky, snad se tedy příznivci Velké pardubické dočkají příští rok.

O kvalitu však letošní Velká pardubická i při absenci zahraničních koní určitě ochuzena nebude.

 

Při neúčasti loňského vítěze a rekordmana Ribelina, bude asi největší pozornost upřena k loňskému původnímu vítězi Nikasovi v sedle s Markem Stromským. Zkušený jezdec, který pojede už svoji 14. Velkou pardubickou, je tak trochu smolařem tohoto dostihu.

Do cíle Velké pardubické vjel na prvním místě již v roce 2008 v sedle Amanta Grise, ale kvůli špatnému objetí točného bodu byl následně diskvalifikován. V roce 2010 prohrál opět v sedle Amanta Grise nejtěsnějším možným rozdílem, tedy o nos, s Josefem Váňou v sedle Tiumena. Jejich souboj patří k nejdramatičtějším závěrům Velké pardubické, viz video.

Loňská dopingová historie Nikase je už minulostí a tak se Marek Stromský s Nikasem jistě pokusí dokázat, že loňské prvenství nebylo náhodné.

 

Josef Váňa st. tentokrát nepojede

Tradiční otázka, totiž zda i letos pojede Josef Váňa st., je tentokrát zodpovězena záporně. Kůň, kterého měl sedlat, nemá optimální formu. Ale jezdecká legenda nevyloučila svůj start příští rok, tak uvidíme. Jako trenér posílá ovšem Josef Váňa do boje tři koně, z nichž má asi největší šanci na vítězství Zarif.

Dalším trojnásobným trenérským účastníkem dostihu je i Čestmír Olehla. Reaper, jeden z jeho tří koňských svěřenců, je synem Registany, dvojnásobné vítězky Velké Pardubické. Reaper ovšem jede poprvé a stejně tak debutuje i jeho jezdec Jakub Spáčil.

 

Mezi favority patří i Charme Look Martiny Růžičkové

Mluvíme-li však o favoritech, nesmíme zapomenout ani na koně s číslem 11. Tím je Charme Look, jehož trenérkou je Martina Růžičková. Sedlat jej bude zkušený Jan Faltejsek, trojnásobný vítěz Velké Pardubické.

Trenérka Lenka Horáková, jediná žena, jejíž kůň Velkou pardubickou vyhrál, staví na start Universe of Gracie. A je zde i velezkušené duo otce a syna Holčákových. František Holčák trénuje Puntarenesa, jeho syn Radek pak Peintre Abstraita.

Překvapit ale samozřejmě mohou i zbývající koně, takže souboj o vítězství bude nepochybně napínavý jako každý rok.

 

Přímý přenos Velké pardubické 2016 na ČT 1

Přímý televizní přenos začíná 9. října na ČT 1 v 14.45, samotná Velká pardubická pak startuje v 16.40.

Deset minut na to už budeme znát letošního vítěze.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?