Jurášek, Bucafal, Stínovlas a další filmoví koně

13. června 2016

Začalo to puntíkatým koněm Pippi dlouhé punčochy, pak všechny dojal seriál o Bleskovi, který zůstal navždy tak trochu tajemný a když šel do kin Zaříkávač koní, nezůstalo oko suché. Kolik filmů s koňmi si pamatujete? A hlavně – kolik dokážete vyjmenovat českých koňských hereckých hvězd?

Bílý Tesák "po koňsku"

Každá zvířecí skupina má své specifické herecké hrdiny. Tak jako mezi psy dominuje ovčák Kelly nebo Komisař Rex, i koně mají pár svých dominant. Ačkoliv na jména koní Vinnetoua nebo slavného Napoleona si dnes zřejmě nikdo nevzpomene, každý jistě v srdci chová udatného Tornáda, chrabrého toť oře samotného Zorra. Nekonečný a milionkrát propíraný příběh přehrály televize o černém hřebci Bleskovi a ve chvíli, kdy ve velkofilmu Alexandr Veliký zabili překrásného Bucefala, mnoho diváků film vypnulo. A jaký máte přehled o českých filmových konících?

 

Česká kotlina plná hereckých hvězd (koňských)

Tak schválně, vzpomínáte si, jak se jmenoval pohádkový koník z legendární pohádky „Tři oříšky pro Popelku“? Ten, kdo odpověděl Jurášek, si může připsat deset bodů! Při vzpomínce na dětská léta možná někde z paměti vydolujete „Neohlížej se, jde za námi kůň“ (podle mě naprosto boží film!). Klasickým seriálem, všeobjímajícím koňské prostředí byla „Dobrá voda“ a v současné době „Znamení koně“. Vzpomenete ještě další filmové legendy z koňských řad?

 

Jaké to je natáčet s koňmi?

Jelikož každý princ potřebuje koně, jsou dobře cvičitelní a lehce jezditelní koně žádaným filmovým sortimentem. Profesionály naleznete v řadách šermířských skupin, které vystupují na hradech a zámcích nebo také například ve westernových městečcích. „Záleží na jezdci, který na koni sedí. Dříve bylo na hereckých školách jezdectví povinným předmětem, ale dnes často spolupracujete s princem, který na koni nikdy neseděl. To je pak umění přesvědčit toho koně, aby vůbec stál. Ale já pracuji s koňmi moc rád,“ říká zkušený režisér Karel Janák. Natočil již několik českých pohádek s prvotřídním hereckým obsazením jak v lidských tak v koňských rolích a je na svou práci hrdý. Například s anglickým plnokrevníkem se zdlouhavé scény těžko ustojí a věrohodnost záběru pak pokulhává, takže je to často režisérský oříšek. Ladislav Lahoda, člen kaskadérské skupiny s koňmi popisuje svou zkušenost s natáčením amerického filmu „Příběh rytíře“: „Ve filmu se vystřídalo na 80 koní, ale žádný nebyl zraněn. Problém byl v tom, že kůň si hrozně dobře pamatuje – když jej praštíte v jedné scéně do hlavy, v té druhé už uhne, protože si to pamatuje a už víckrát takovou scénu s ním nenatočíte!“

 

A někteří herci se koní zkrátka bojí a tak nezbývá, než je posadit na trenažér a detailní scény natočit na „maketě,“ jako například při natáčení filmu „Pán prstenů“ – křehká Arwen si na téměř dvacetiletého andalusana zkrátka nesedla a byla posazena na trenažér. Také například Stínovlas podle knižní předlohy nebyl nikdy osedlán a Gandalf na něm jezdil bez uzdy, při natáčení ale v rámci bezpečnosti byl koník osedlaný (sedlo zakrýval Gandalfův plášť) a kolem krku mu vedl tenký nenápadný provázek místo otěží.

 

Elfka v mlze

 

V redakci jsme dohromady vzpomněli na zhruba dvě desítky filmů a seriálů o koních nebo se slavnými koňmi všech dob. Pokud si sami dokážete vzpomenout alespoň na deset, dostanete od nás metál!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?