Jurášek, Bucafal, Stínovlas a další filmoví koně

13. června 2016

Začalo to puntíkatým koněm Pippi dlouhé punčochy, pak všechny dojal seriál o Bleskovi, který zůstal navždy tak trochu tajemný a když šel do kin Zaříkávač koní, nezůstalo oko suché. Kolik filmů s koňmi si pamatujete? A hlavně – kolik dokážete vyjmenovat českých koňských hereckých hvězd?

Bílý Tesák "po koňsku"

Každá zvířecí skupina má své specifické herecké hrdiny. Tak jako mezi psy dominuje ovčák Kelly nebo Komisař Rex, i koně mají pár svých dominant. Ačkoliv na jména koní Vinnetoua nebo slavného Napoleona si dnes zřejmě nikdo nevzpomene, každý jistě v srdci chová udatného Tornáda, chrabrého toť oře samotného Zorra. Nekonečný a milionkrát propíraný příběh přehrály televize o černém hřebci Bleskovi a ve chvíli, kdy ve velkofilmu Alexandr Veliký zabili překrásného Bucefala, mnoho diváků film vypnulo. A jaký máte přehled o českých filmových konících?

 

Česká kotlina plná hereckých hvězd (koňských)

Tak schválně, vzpomínáte si, jak se jmenoval pohádkový koník z legendární pohádky „Tři oříšky pro Popelku“? Ten, kdo odpověděl Jurášek, si může připsat deset bodů! Při vzpomínce na dětská léta možná někde z paměti vydolujete „Neohlížej se, jde za námi kůň“ (podle mě naprosto boží film!). Klasickým seriálem, všeobjímajícím koňské prostředí byla „Dobrá voda“ a v současné době „Znamení koně“. Vzpomenete ještě další filmové legendy z koňských řad?

 

Jaké to je natáčet s koňmi?

Jelikož každý princ potřebuje koně, jsou dobře cvičitelní a lehce jezditelní koně žádaným filmovým sortimentem. Profesionály naleznete v řadách šermířských skupin, které vystupují na hradech a zámcích nebo také například ve westernových městečcích. „Záleží na jezdci, který na koni sedí. Dříve bylo na hereckých školách jezdectví povinným předmětem, ale dnes často spolupracujete s princem, který na koni nikdy neseděl. To je pak umění přesvědčit toho koně, aby vůbec stál. Ale já pracuji s koňmi moc rád,“ říká zkušený režisér Karel Janák. Natočil již několik českých pohádek s prvotřídním hereckým obsazením jak v lidských tak v koňských rolích a je na svou práci hrdý. Například s anglickým plnokrevníkem se zdlouhavé scény těžko ustojí a věrohodnost záběru pak pokulhává, takže je to často režisérský oříšek. Ladislav Lahoda, člen kaskadérské skupiny s koňmi popisuje svou zkušenost s natáčením amerického filmu „Příběh rytíře“: „Ve filmu se vystřídalo na 80 koní, ale žádný nebyl zraněn. Problém byl v tom, že kůň si hrozně dobře pamatuje – když jej praštíte v jedné scéně do hlavy, v té druhé už uhne, protože si to pamatuje a už víckrát takovou scénu s ním nenatočíte!“

 

A někteří herci se koní zkrátka bojí a tak nezbývá, než je posadit na trenažér a detailní scény natočit na „maketě,“ jako například při natáčení filmu „Pán prstenů“ – křehká Arwen si na téměř dvacetiletého andalusana zkrátka nesedla a byla posazena na trenažér. Také například Stínovlas podle knižní předlohy nebyl nikdy osedlán a Gandalf na něm jezdil bez uzdy, při natáčení ale v rámci bezpečnosti byl koník osedlaný (sedlo zakrýval Gandalfův plášť) a kolem krku mu vedl tenký nenápadný provázek místo otěží.

 

Elfka v mlze

 

V redakci jsme dohromady vzpomněli na zhruba dvě desítky filmů a seriálů o koních nebo se slavnými koňmi všech dob. Pokud si sami dokážete vzpomenout alespoň na deset, dostanete od nás metál!

Další podobná témata

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení a Váš pes by mohl trpět, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.