K čemu slouží hmatové vousy u koček

15. října 2009

Když se nás naše kočka něžně dotýká svými vousy na obličeji či krku, vyjadřuje tím svoji lásku a náklonnost. K čemu však tyto vousy vlastně slouží? Citlivé chlupy, které má kočka na horním rtu, nad očima, na tvářích, na bradě, v podpaží a na spodní straně předních tlapek, jsou důležitým hmatovým orgánem, a proto jsou nazývány hmatové nebo též sinusové chlupy, lidově zvané vousy.

Hmat kočky

Hmat je jedním ze základních smyslů. Jistě jste si všimli, jak je Vaše kočka citlivá na doteky. V kůži celého těla má totiž uloženo velké množství citlivých nervových buněk a hmatových zakončení. Nejvíce těchto receptorů má na tlapkách, kterými ohmatává neznámé předměty. Kromě toho má však kočka i něco navíc, a to právě své hmatové chlupy, které mají hluboko v kůži u svého kořene množství extrémně citlivých nervových zakončení.

 

Vousatá kočka

Hmatové chlupy jsou delší a silnější než běžné chlupy kočky a nachází se na výše uvedených místech jejího těla. Stejně jako ostatní chlupy vypadávají a obnovují se. Pokud Vaše kočka ztratí jeden či dva hmatové chlupy v přirozeném procesu obnovy, není třeba se nikterak znepokojovat. Rozhodně ale platí, že hmatové vousy se kočce nikdy nestříhají. Pokud o ně přijde, je značně neklidná, ztratí orientaci, může narážet do věcí a někdy ztratí i smysl pro rovnováhu.

 

A jaké jsou tedy funkce těchto vousů? Vaše kočka suverénně v noci prochází naprosto tmavým bytem a nikdy do ničeho nenarazí. Za to vděčí nejen perfektnímu zraku, ale právě i vousům. Hmatové chlupy totiž umožňují kočce orientaci i za omezené viditelnosti či v naprosté tmě, a to na základě proudění vzduchu. Hmatové chlupy jsou natolik citlivé, že zachytí sebemenší pohyb větru, vánku či pouhého proudění vzduchu a začnou vibrovat. Proudění vzduchu v místnosti se mění v závislosti na rozestavění nábytku. Když kočka prochází místností a blíží se k pohovce, ví přesně, kam a kdy má zatočit, neboť rozvibrovanými vousy cítí proudění vzduchu kolem pohovky.

 

Z tohoto důvodu se také kočky poměrně dobře dokáží vypořádat se slepotou, neboť kromě zraku se orientují i dle vousů. Jedinci narození s oční vadou mívají také často své hmatové vousy o něco delší než zdravé kočky.

 

Určitě jste také slyšeli o tom, že délka hmatových vousů určuje největší šířku těla zvířete a dovolí mu tak odhadnout, zdali se bez problémů protáhne určitou mezerou či dírou. Na tomto poznatku může být něco pravdy, však nikdy nebyl vědecky potvrzen. Navíc platí, že délka hmatových vousů je závislá na plemeni kočky. Například kočky plemene Rex mají vousy výrazně kratší než ostatní plemena a mohou být dokonce i zvlněné.

 

Vousy také fungují jako indikátor nálady a pomáhají nám rozluštit náladu našich čtyřnohých společníků. Když má kočka dobrou náladu, vousy jsou vzpřímené. Když se však rozzlobí, bude mít vousy umístěné blíže k tělu.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?