K čemu slouží lonžování?

26. listopadu 2008

Lonžování je velmi užitečnou pomůckou ve výcviku koně. Poměrně hodně lidí si mylně myslí, že lonžování je bezvýsledné honění koně na lonži. Opak je pravdou. Kůň se na kruhu pohybuje v různých chodech, učí se pravidelnosti chodu, lepšího přilnutí, uvolněnosti a poslušnosti. Práce na kruhu je z hlediska rovnováhy obtížnější než pohyb v přímém směru, proto se kůň musí na kruhu nejdříve naučit vyvážit. To znamená, že kůň musí zapojit příslušné svaly a cvičit koordinaci.

Dalším přínosem lonžování je lepší schopnost koně se uvolnit a zahřát se. Tuto skutečnost můžeme využít na začátku výcvikové hodiny. Někdy během výcviku však nastanou situace, kdy se s koněm, kterého jezdíme, nemůžeme domluvit. Proto se zde nabízí možnost vzít jej na lonž. Koně máme na ruce, vidíme na něj, můžeme mu lépe vysvětlit požadovaný úkol a při tom se přesvědčit, zda kůň pochopil náš požadavek. Pokud vše probíhá bez problémů, zkusíme koně naučit provádět další nový prvek a potom pokračujeme v práci v sedle.

 

Mladí koně si postupně zvykají na spolupráci s člověkem, učí se poslušnosti a respektu. Na lonži se učí najít si rovnováhu ve všech chodech a při tom se uvolnit. Zde se kůň učí reagovat na první pobídky (z počátku hlasové), se kterými se později opět setká při prvních lekcích pod jezdcem. Zároveň se u koně podporuje správný vývoj svalů. Navykat koně na lonž by měli alespoň dva lidé, lonžér a jeho pomocník. Zatímco lonžér stojí uprostřed kruhu, pomocník navede koně na kruh a pak s ním jde v úrovni jeho hlavy. Po chvíli přejde pomocník k lonžérovi, vezme bič a následuje koně v úrovni zadních nohou.

 

Lonžování nám také může velmi pomoci v situacích, kdy potřebujeme vypohybovat koně například po nemoci nebo z jiného důvodu, kdy na něm nemůžeme jezdit. Koně se zádovými problémy tak najdou vhodný způsob rehabilitace. Samozřejmě v těchto případech musíme být velmi opatrní a dodržovat pokyny veterináře.

 

Pomocí pobídek a pomocných otěží pohyb koně usměrňujeme, vylepšujeme nebo jej udržujeme. K lonžování potřebujeme bavlněnou lonž, dlouhou přibližně 10 metrů. Na jednom konci s karabinkou a na druhém konci se smyčkou, kterou drží lonžér v ruce. Lonž připínáme na lonžovací ohlávku s obnoskem nebo na uzdečku s udidlem. Mladým koním lépe vyhovuje nelomené gumové udidlo, pro koně ve výcviku použijeme lomené udidlo. Tato udidla by měla být vybavena gumovými kroužky, které zabraňují posunu udidla v koňské tlamě. Důležitý je dlouhý lonžovací bič.

 

lonžování používáme obřišník na kterém jsou upevněné vyvazovací otěže, chambon, gogue nebo speciální lonžovací postroj. Chambon je nepružný řemen vedený od obřišníku mezi předníma nohama koně, ukončený kroužkem, kterým prochází vidlicovitě rozbíhající se lanko, které je vedeno podél lícnic ke kroužkům udidla. Gogue je také nepružný řemen vedený od obřišníku mezi předníma nohama koně, ukončený kroužkem, kterým prochází vidlicovitě rozbíhající se řemen, které vedou přes kroužek na boční straně nátylníku podél lícnic a opět je provlečen kroužky udidla a končí zapnutý v kroužku u předních nohou koně. Chambon a gogue zabraňují nadměrnému zvedání hlavy koně. Speciální postroj - Pessoa (viz.obrázek) se používá zejména při výcviku voltižních koní. Přiměje koně cválat s podsazenou zádí.

 

Obecně platí, že lonžování kombinujeme s jinými výcvikovými metodami. Mimo výcvik se snažíme koni dopřát co nejvíce volného pohybu, koňskou společnost a v neposlední řadě správné ustájení a kvalitní krmení.

 

Lonžovací postroj Pessoa.JPG Lonžovací postroj Pessoa (1).JPG

Lonžovací postroj Pessoa

 

Autorka: Karolína Pachotová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?