Kastrace ano nebo ne? - část II.

19. ledna 2009

Jestli se rozhodnete svoji kočku či kocoura nechat kastrovat, zaleží zcela na vás a na vašich plánech. Pokud ale nehodláte zavést si chov, je snazší mít doma vykastrované zvíře. Jedná se o zcela bezpečný a bezbolestný zákrok, kterého byste se neměli bát. Výsledkem nekontrolovaného množení jsou nechtěná koťata, která skončí na ulici nebo je lidé utopí či se jich jiným způsobem zbaví, v lepším případě skončí alespoň v útulku. Určitě byste neměli mít strach z kastrace nebo byste si neměli myslet, že zvířeti touto lehkou operací nějak uškodíte. Vše, co byste měli vědět o kastraci kocourů, naleznete právě zde.

Kastrace u kocourů, samců

Nejčastějším důvodem, proč se majitel rozhodne tento zákrok u svého zvířete podstoupit, bývá snaha zamezit projevům typického samčího chování. To znamená především zabránit značkování močí, které je spojené s nepříjemným zápachem. Dále je to toulání či rvačky s jinými kocoury, které vedou k poraněním, někdy i velice vážným. Pokud majitel kocoura nemá zájem o chov nebo se jeho kocour volně pohybuje venku a mohlo by dojít k nekontrolovatelnému množení, doporučuje se kastrace. Dále se kocouři kastrují z různých zdravotních důvodů apod. Je tedy lepší mít doma vykastrovaného kocoura. Kastrace v mladém věku snižuje pravděpodobnost výskytu různých chorob.

 

Zákrok lze provádět téměř v jakémkoli věku zvířete. U mladých kocourů se však doporučuje minimální věk 9 měsíců, kdy je dokončen tělesný i psychický vývoj, neboli v pohlavní dospělosti kocoura. Příliš brzká kastrace má vliv na růst zvířete a další komplikací u časně kastrovaných kocourů je nedostatečný vývin močových cest. Ty zůstávají úzké a později podporují vznik urologických nemocí např. močových kamenů.

 

U kocourů je kastrace poměrně jednoduchý zákrok, při němž se odstraní varlata z malého kožního řezu na šourku. Tento zákrok se provádí v celkové narkóze a je zcela bezpečný a bezbolestný. Operace je velice snadná a po dokončení se kastrační rány nešijí. Pro zvířata je kastrace často úlevou. Kocouři se mohou pohybovat volně po bytě společně s kočkami.

 

Péče o zvíře bezprostředně po kastraci spočívá v tom, že kocoura uložíme na klidném a teplém místě a dohlížíme na něj. U kocourů jde o lehčí narkózu než u koček a po probuzení se snaží o pohyb, který pro ně může být nebezpečný. Nejlepší je, když kocoura zavřete např. do přenosky, toto místo je bezpečné a nedojde zde k žádnému zranění. Kocoura nepouštíme 2 - 3 dny ven a sledujeme, zda rána nekrvácí. Při normálním průběhu se kocour rychle zotaví a za 3 dny je zcela v pořádku.

 

Po kastraci se většina kocourů povahově příliš nezmění, spíše se zklidní, jsou přítulnější, přilnou více k člověku a celkově se více drží doma a můžou se dožívat vyššího věku. Změna chování se neprojeví ihned po kastraci, efekt se dostaví nejdříve za několik týdnů až měsíců poté. Vykastrovaný kocour může mít sklony k tloustnutí, jelikož se sníží jeho denní energetická potřeba. Tomu však můžete zabránit tím, že změníte jeho jídelníček, kdy můžete použít speciální krmivo pro kastrované kočky. V žádném případě mu nezvyšujte množství potravy a omezte přílohy. Krmte ho víckrát denně menšími porcemi.

 

Číst první díl

 

Autorka: Monika Zelinková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?