Kastrace ano nebo ne? - I. část

14. ledna 2009

Jestli se rozhodnete svoji kočku či kocoura nechat kastrovat, zaleží zcela na vás a na vašich plánech. Pokud ale nehodláte zavést si chov, je snazší mít doma vykastrované zvíře. Jedná se o zcela bezpečný a bezbolestný zákrok, kterého byste se neměli bát. Výsledkem nekontrolovaného množení jsou nechtěná koťata, která skončí na ulici nebo je lidé utopí či se jich jiným způsobem zbaví, v lepším případě skončí alespoň v útulku. Určitě byste neměli mít strach z kastrace nebo byste si neměli myslet, že zvířeti touto lehkou operací nějak uškodíte. Vše, co byste měli vědět o kastraci koček, naleznete právě zde.

Kastrace u koček, samic

Kastrace neboli sterilizace je nejhumánnějším omezením reprodukční schopnosti koček. Doporučuje se majitelů koček, kteří nemají zájem o další chov. Kastrují se také kočky, které necháváme volně se pohybovat venku, zabráníme tak nekontrolovatelnému rozmnožovaní. Kočky se dále kastrují z různých zdravotních důvodů nebo starší kočky, s jejichž množením už majitel nepočítá. Kastrace v mladém věku snižuje pravděpodobnost vzniku různých chorob - např. rakoviny dělohy či mléčné žlázy. Důvodem pro kastraci jsou též hlučné projevy kočičí říje, které nazýváme jako mrouskání. Celkově je tedy lepší mít doma vykastrovanou kočku.

 

Důležitá je otázka, kdy kastrovat. Kočky mohou být kastrovány téměř v jakémkoliv věku. Vhodným věkem je období během dospívání, uvádí se doba po prvním mrouskání mezi 6. a 7. měsícem, kdy se kočka stává pohlavně dospělá, ale může to být i pozdější věk kolem jednoho roku. Pokud nechcete, aby vaše kočka měla koťata hned z prvního mrouskání, raději ji nepouštějte ven.

 

U kočky znamená kastrace větší chirurgický zákrok než u kocoura. Zákrok je spojený s otevřením břišní dutiny. Odstraňuje se při něm děloha a vaječníky. Při zákroku je kočka plně v narkóze a operace je velice bezpečná a zcela bezbolestná. Rozmnožování koček lze zabránit také podvázáním vejcovodů tzv. sterilizací. Tím se však neovlivní hormonální hladina a nezabrání se projevům říje. Sterilizace také nemá žádný vliv na ochranu proti rakovině, spíše naopak, sterilizované kočky mají později větší sklon ke gynekologickým onemocněním.

 

Po operaci kočku uložíme na klidném a teplém místě. Při probouzení bývá často neklidná, dejte ji proto na nějaké bezpečné místo, nejlépe do přenosky, aby si po probuzení neublížila. U kočky je pooperační zotavování delší než u kocourů. Kočky většinou 2 - 3 dny vůbec nejí, pouze pijí a málo se pohybují. Po třech dnech se stav začne lepšit. Ránu je nutné udržovat v čistotě, nenechte zvíře olizovat si ji nebo vytahovat stehy, často je nutné nasadit operační límec. Musíme také navštívit veterináře, který zkontroluje, jestli je vše v pořádku a zhruba po týdnu vyndá stehy.

 

Po kastraci se většina koček povahově příliš nezmění, spíše se zklidní, jsou přítulnější, přilnou více k člověku a celkově se více drží doma a můžou se dožívat vyššího věku. Vykastrovaná kočka může mít sklony k tloustnutí, jelikož se sníží její denní energetická potřeba. Tomu však můžete zabránit tím, že změníte její jídelníček, kdy můžete použít speciální krmivo pro kastrované kočky. V žádném případě ji nezvyšujte množství potravy a omezte přílohy. Krmte ji víckrát denně menšími porcemi. Kastrace koček se provádí většinou z malého řezu na boku, proto při nekomplikovaném průběhu jizva zcela zaroste srstí po 4 až 5 týdnech.

 

Kastrace ano nebo ne? - II. část

 

Autorka: Monika Zelinková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?