Kdy je kýla u kočky nebezpečná

29. října 2009

Přinesete si domů Vaše nové koťátko a náhle mu na bříšku v oblasti pupíku nahmatáte malou měkkou kulatou bouličku. Veterinář konstatuje pupeční kýlu. Co to vlastně znamená a co obnáší léčba? Je kýla pro kočku nebezpečná?

Co je to kýla?

U koček existuje hned několik druhů kýl. Kromě té pupeční se mohou vyskytnout také kýly tříselné či brániční, které se objeví např. po úrazech. Zdaleka nejčastějším druhem kýly je však kýla pupeční, kterou se budeme nadále zabývat.

 

Pupeční kýla (hernia umbilicalis) není u koťátek žádné vzácné onemocnění, ve veterinárních ordinacích se s ní setkáváme relativně často, a proto není třeba panikařit, vlastníte-li kotě s kýlou. Pro pupeční kýlu je charakteristické vyboulení v oblasti pupíku. Velikost této bouličky kolísá - může se jednat o útvar připomínající kuličku hrášku nebo se v krajním případě může jednat o útvary s velikostí několika centimetrů. Jedná-li se skutečně o kýlu, pak je možné bouličku „zatlačit" zpět do bříška. Boule na chvíli zmizí, ale po chvíli se zase objeví.

 

Toto vyboulení v okolí pupíku je vlastně vyhřeznutí střevní kličky oslabenou břišní stěnou, je tedy způsobena nedostatečným uzávěrem břišní stěny. Tento defekt může být vrozený nebo vzniknout krátce po narození kotěte. Většinou dochází pouze k uskřinutí tuku, v některých případech však dochází k napojení na dutinu břišní, což by mohlo být pro kočku nejen bolestivé, ale také velmi nebezpečné (viz poslední odstavec).

 

Jak se kýly u kočky zbavit

Kočky s kýlou není vhodné používat v chovu, u chovu koček s průkazem původu je to dokonce zakázáno chovatelským řádem. Proto je ve všech případech lepší se kýly dříve či později zbavit. Kýla se řeší jednoduchou operací v celkové narkóze, kdy se kočička uspí, kýla se odstraní a břicho je zašito několika málo stehy. Zákrok není nijak náročný.

 

Pokud je kýla malá a nezvětšuje se, nečervená a kotěti nijak nevadí, není kam spěchat. Kýla může být odstraněna při nějakém pozdějším chirurgickém zákroku (např. při kastraci kočky), abychom se vyhnuli další celkové anestezii. Spojení kastrace s odstraněním kýly znamená pouze o něco delší jizvu, neboť kastrační jizva začíná cca centimetr pod pupíkem a kýla o něco málo výš. Pokud budete mít štěstí, kýla se může dokonce sama zatáhnout. Platí, že u koček by měla být kýla odstraněna nejpozději před březostí.

 

Kdy je kýla nebezpečná

Samozřejmě vždy záleží na rozsahu kýly a případném ohrožení života - pokud se kýla rychle zvětšuje a kočka jeví příznaky bolestivosti, se zákrokem nijak neváhejte a ihned odneste zvíře k veterináři. Pokud totiž boulička u pupíku narůstá, mohlo by to znamenat výraznější defekt v dutině břišní a otálení s operací by mohlo vést k výhřezu a uskřinutí orgánů břišní dutiny (např. střev, závěsů střevních, atd.) v kýlní brance, což kočku přímo ohrožuje na životě. Naléhavost operace a závažnost kýly právě u Vaší kočičky vždy nejlépe určí veterinář, se kterým se domluvíte na dalším postupu léčby.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?