Když hasiči hasí psí průšvihy

20. února 2017

Celý svět koncem ledna s úžasem sledoval, jak se z lavinou zavaleného hotelu podařilo vyprostit tři chundelatá štěňátka. A i když se to nezdá pravděpodobné, meziročně potřeba zásahu hasičských záchranných sborů u vyprošťování psů stále stoupá. Je na vině stoupající nezodpovědnost majitelů? Nebo vynalézavost psů? Kde se skrývají největší rizika a na co si dát pozor?

Zachráněná zvířata za rok 2015

Za rok 2015 hasiči zachraňovali či evakuovali celkem 607 zvířat. Ačkoliv by se mohlo zdát, že zlatou klasikou, vyžadující asistenci sboru, jsou kočky uvíznuté na stromech, stále více vyžadují pomoc hasičů uvíznutí koně nebo překvapivě také psi. A v naprosto drtivé většině případů nevyžadují pomoc volně pobíhající toulaví psi, ale především psi majitelů, žijící v bytech a domcích. Kde tedy nejčastěji číhá nebezpečí?

 

Nepřehánějte to s hygienou!

V záznamech hasičských sborů je například z loňského roku zpráva o záchraně psa, jehož tlapka uvízla v odtokovém sítku sprchy. Panička svému psovi umývala tlapky po návratu z procházky ve sprchovém koutě, když ten nepředvídaně tlapkou prošlápl odtokové sítko a uvízl v něm. Pes musel být z odtoku vypáčen i se sítkem, uspán a odborně sítka zbaven až na veterinární klinice. Dalším zákeřným chytákem je neutuchající touha psů utéci za svobodou – nemalé procento psů muselo být vyprošťováno z plotů a pletiv kotců, když se pokoušeli dostat ven. A největší procento zachraňovaných psů zahrnuje ty, kterým se utéci nakonec povedlo, a při zběsilém běhu někde uvízli. Jedná se o psy zapadlé do jímek či studní nebo o psy zaseknuté tlapkou mezi kmeny v lese, či jinde v terénu. V naprosté většině případů nedošlo k vážnějším zraněním, ale čert nikdy nespí

 

Skákal pes přes oves…

Určitě podobným situacím nejefektivněji zabráníte pozorným dohledem. Dejte pozor na to, co pes dělá! Nejčastěji psi zůstanou někde zaklínění ve snaze následovat odcházejícího páníčka. Je dobré dbát na to, aby vás pes neviděl odcházet, když někam jdete z domu a víte, že to váš pes špatně snáší. Aby nebyl ve stresu ze samoty, ale měl možnost pohodově počkat, až se vrátíte. Pozorně a pravidelně sledujte kvalitu plotů, zda se někde neuvolnil drát nebo sloupek. A v neposlední řadě nezapomínejte na to mít svého psa načipovaného a zaevidovaného – jen díky tomu se naprosté většině loni zachráněných psů z jímek a volných prostranství povedlo najít nakonec opět jejich páníčky. Také pokud převážíte psa v autě, je důležité, mít jej správně a bezpečně zajištěného – nejedna autonehoda v loňském roce byla provázena také vyprošťováním psa z pomačkaného vozu. Berte svého psa jako malé dítě – jen tak můžete předejít mnoha nečekaným a nešťastným nehodám!

 

Pes na střeše

Hasiči za loňský rok zažili také mnoho kuriózních případů, nad kterými nevěřícně kroutili hlavou. Jedním z nich byl i husky, uvíznutý na střeše rodinného domu, kam se dostal proskočením střešního okna, když se vyděsil pohybu v podkrovní místnosti. Pes byl ve zdraví díky žebříku s plošinou snesen na zem. Zásahy hasičů bývají obvykle rychlé a přesné, trvají v řádu několik desítek minut. Ne všechny příběhy ale mají šťastný konec a stále zůstává nezanedbatelné procento psích útěků, které nakonec skončí doživotním handicapem, psychickými problémy a nevyřešitelnými fobiemi (z uzavřených prostor, z projíždějících aut a podobně). Neriskujte. Dbejte o bezpečí svého psa, ať mohou hasiči klidně spát.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?