Když je kočka v křečích

13. ledna 2014

Křeče se u kočky mohou objevit velmi náhle a mohou být důsledkem řady příčin. Většinu chovatelů křeče velmi vyděsí a nevědí, jak svému svěřenci rychle pomoci, přičemž právě rychlost může znamenat zlom mezi životem a smrtí.

Možné příčiny křečí u kočky

Základem účinné pomoci je zjištění příčiny. Asi nejčastější příčinou bývá epilepsie. Epileptické záchvaty trvají od několika sekund až po několik minut. Bývají tak silné, že se při nich kočka může dokonce i zranit. Zvíře je třeba položit na měkkou podložku či mu alespoň podložit hlavu. Pokuste se dát mu mezi čelisti např. smotaný kapesník, aby nedošlo k překousnutí jazyka.

Kočka může upadnout do křečí i např. při podchlazení či přehřátí – dle toho je pak nutno ji urychleně zahřát či naopak zchladit.

Křeče jsou průvodním jevem i glykemického záchvatu. Víte-li, že má zvíře cukrovku, je třeba mu při záchvatu okamžitě podat dávku cukru. Můžete ho např. rozpustit v troše vody a stříkačkou ho vpravit kočce do tlamy.

Výjimečně se mohou u koček objevit křeče i ve spojitosti s poporodní eklampsií, která však postihuje spíše kojící feny či feny krátce po porodu. V případě zvýšení teploty podáme feně také cukr a rychle je dopravíme k veterináři, který jí injekčně podá vápník. Pokud je teplota hodně vysoká, zvíře nejprve ochladíme.

 

Návštěva veterináře je nezbytná

Rychlost, s jakou dokážete zvířeti poskytnout pomoc, je v těchto případech zcela zásadní. Pokud i přes poskytnutí první pomoci neodezní křečové stavy do 5 minut, okamžitě jeďte na veterinu. Lékaře o svém příjezdu předem telefonicky informujte. Kvůli silným svalovým stahům se zvyšuje tělesná teplota. Pokud dosáhne 40°C, je nutno kočku zchladit, nejlépe ponořením do studené vody. Pokud se kočce nedostane pomoci, často uhyne právě kvůli naprostému energetickému vyčerpání a/nebo kvůli přehřátí.

Veterináře vyhledejte, i když křeče ustanou a kočka se zdá být v pořádku. Lékař jí provede celkové vyšetření a celou událost s vámi zkonzultuje.

I když může být pohled na nekontrolovatelně zmítajícího se kočičího přítele děsivý, je nezbytně nutné počáteční šok a zmatek co nejrychleji překonat. Každá minuta, o kterou dokáže chovatel poskytnout pomoc dříve, může znamenat další krůček ke šťastnému konci.

 

Autorka: Iva Musilová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?