Když je pes nemocný

9. března 2013

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Každý zná určitě toto přísloví. Nemoci ale chodí i po našich zvířecích miláčcích. Na rozdíl od lidí ale pes nenaříká, pokud tedy není opravdu zle. Vnímavý chovatel umí rozpoznat, že něco s jeho psem není v pořádku. Jak ale bezpečně rozpoznat nemoc?

Náš pes je nemocný!

Že není něco v pořádku, ví každý chovatel, který svého psa dokonale zná. To se týká těch onemocnění, která nemají dramatický nástup.

Pokud pes začne kolabovat, víme bezpečně, že se něco závažného děje. Jiné je to ale v případě, když nemoc přichází pomalu a začíná se projevovat. Pejsek ztrácí chuť k jídlu, nemá o nic zájem, více sliní, pohyby jsou pomalé, více odpočívá.

To vše lze vyhodnotit jako problém. Pokud si nejsme naprosto jisti, že pejsek jen z nějakého důvodu nesmutní, je potřeba se poradit s veterinářem. V každém případě je lepší jedna zbytečná návštěva, kdy nás veterinář ujistí, že náš mazlíček jen prostě nemá náladu, než přijít buď v poslední chvíli, nebo dokonce pozdě.

 

Veterináře se pes bát nemusí

Pokud si pořizujeme psa, měl by být veterinární lékař vybrán dlouho před tím, než ho se psem poprvé navštívíme. Měli bychom vědět, co nás a hlavně našeho pejska čeká. Čili zda skutečně léčí, jaké jsou ceny, jaký vztah ke zvířatům má. Bohužel, nejsou všichni stejní.

Žádný pes není hloupý a ví moc dobře, kam cestujete, pokud se rozhodnete odjet na veterinární prohlídku. Měla by být rozhodně spojena s příjemnými věcmi. Mějte s sebou i pamlsky, abyste mohli vašeho mazlíčka po prohlídce, eventuelně po ošetření odměnit.

Pokud bude pejsek reagovat podrážděně, bude mít strach a jeho projevy se změní v obranu, nikdy nepoužívejte tresty. Zkuste pejska uklidnit a chlácholit.

 

Jak podat léky psovi

Forma léčení má několik podob. Ta nejlépe aplikovatelná jsou injekce. Obnáší to ale poměrně častou návštěvu veterináře, pokud je léčba delší.

Tablety jsou sice skvělá alternativa, ovšem málokterý pes si vezme tabletu dobrovolně. Je nutné klamat. Je možné tabletu podat s kouskem masa nebo jinou dobrotou, kterou miluje. Ale není vždy pravidlo, že s tím, do čeho tabletu vpravíte, ji pejsek spolkne. Dokáže totiž velmi mistrně tabletku odhalit v tlamě a úspěšně slupnout jen to dobré a tabletu vyplivnout. Je proto nutné zkontrolovat, zda ji skutečně snědl. Také můžete tabletku vpravit do tlamy přímo na kořen jazyka a pak lehce stisknout čelist, abyste ho donutili polknout. Ovšem, i tato metoda může za pár aplikací selhat. Nejspíš budete muset dost improvizovat a hledat stále nové klamací techniky.

Kapky jsou asi nejlépe aplikovatelné v domácím prostředí. Můžete je vpravit přímo do tlamy na lžičce nebo tekutinu natáhnout do injekční stříkačky a obsah pak do tlamy vstříknout. V každém případě, pokud se pejsek začne bránit a odmítá léky, je nutné si přizvat pomocníka a zkusit ho přemoci. Ale i tady platí, že by nemělo být použito zbytečné násilí. Tím totiž pejska odradíte úplně a zaujme obranu ještě před tím, než se o něco pokusíte.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?