Když je postižena mléčná žláza u fen

21. dubna 2017

Jak předcházet maligním nádorům mléčné žlázy? Jak si všímat fyziologických, morfologických změn u fen? Jak odhalit včas rakovinné bujení mléčné žlázy, jaká je prevence? …

Nejčastější výskyty nádorů mléčné žlázy jsou u starších fen, které neprošly kastrací. Nádory jsou lokalizovány od spodní části hrudníku až po třísla na obou stranách. Nádory mléčné žlázy se rozdělují do několika dělení zprvu na nerakovinná a rakovinná. Rakovinné nádory nebo-li maligní mohou být různého typu a tj. v podobě malých uzlíků, velkých rostoucích nádorů, které mohou být hodně agresivní a jejich progrese v růstu je velmi rychlá či metastazujících tumorů. Metastáze – nádorová orgánová ložiska se tvoří například v mízních uzlinách, kostech, ledvinách a následně postupují dál a napadají okolní tkáně (orgány).

Jak poznat nádory na mléčné žláze?

Lokalizace mléčné žlázy je v podkoží, tudíž i nahmatání nádorů není nijak obtížné. Větší útvary můžete rozeznat i okometricky. Pokud majitel najde útvar, který není fyziologický, měl by se obrátit na veterinárního lékaře, který provede celkové vyšetření zdravotního stavu. (trias, výživný stav, kondice..). Veterinář uplatňuje palpační metodu, díky které zjistí lokalizaci a odhadovanou velikost nádoru. Dalším krokem a vůbec k objasnění diagnózy,  veterinář přistupuje k cytologickému vyšetření, kdy odebírá vzorek tkáně, aby mohlo dojít k prozkoumání tkáně a následné diagnostice zda je nádor maligní/beginí. Po výsledcích cytologie odebírané tkáně dochází k následnému řešení problému tj. samotné terapii.

mlecná1a.jpg

Když má fena maligní nádor MŽ…

Dle typu nádoru se sestavuje následná terapie. Při beginích se nádor může ponechat. Veterinář přistupuje k preventivnímu sledování nebo zvolí chirurgické odstranění. U maligních nádorů se samozřejmě uplatňuje chirurgická terapie a následně dochází k preventivním opakovaným kontrolám, neboť u těchto typů nádorů může docházet k recidivě. Kvůli velkému procentu návratnosti nádorů se veterinář domlouvá na radikálnosti chirurgického zákroku, který spočívá buď v odstranění ložiska nádoru či radikální mastektomii (odebrání mléčné lišty) , která může být jednostranná či oboustranná.

Existuje prevence?

Vliv kastrací u fen v souvislosti s nižším rizikem výskytu nádorů mléčné žlázy nebyl, sto procentně prokázán, avšak preventivně se doporučuje. Jistým vlivem může být opakovaná falešná březost (pseudogravidita). Kdy feny v závislosti hormonálních poruch přechází do fáze laktace (produkce mléka). V takových případech se doporučuje intenzivní kontrolování mléčné žlázy a jakákoliv změna by se měla řešit s veterinářem.

mlecná 3aa.jpg

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?