Když kočka porodí o něco dřív. Předčasný porod.

24. června 2016

Příchod nového života na svět je malým zázrakem u všech živých tvorů. Ne vždy to ale u vašich miláčků může dopadnout tak, jak jste si to představovali. Může se třeba stát, že je vaše kočka březí, březí a březí a najednou má břicho pryč, přestože ještě nenadešel její čas…

Březost kočky v kostce

Březost kočky trvá 63 dní, termín porodu si tedy můžete snadno spočítat. Pokud ovšem víte, kdy měla kočka rande s kocourem. Máte-li doma venkovní kočku, může se stát, že prostě jednoho dne zjistíte, že nějak přibírá, ale nevypočítáte, kdy k tomu dojde. Je to příroda a nezbývá než doufat, že vše dobře dopadne. I když se stát může cokoliv, ve většině případů to příroda zařídí. Kobyly, slonice, lvice, ovce nebo králičice rodí obvykle jedině tehdy, jsou-li samy a ve většině případů to zvládnou.

 

Když břicho zmizí

V případě, že netušíte přesný datum porodu a v případě, že najednou břicho kočky zmizí, vyvstává otázka: „Kde jsou koťata?“ To je alfa a omega kočičí vychytralosti. S největší oblibou schovávají koťata na nejneobvyklejší místa – pokud si nevíte rady, kde koťata hledat, jednoduše kočku nenápadně sledujte. Především kočky žijící divokým venkovním stylem mají ve zvyku z opatrnosti koťata prvních několik týdnů ukrývat i před majitelem. Předčasný porod je u koček vcelku běžnou záležitostí v rozmezí až 3 týdny před předpokládaným termínem porodu.

 

Příliš brzy na zázrak

Pokud se ovšem stane, že porod nastane přeci jen příliš brzy, když plody ještě nejsou životaschopné a narodí se příliš slabé pro život nebo již mrtvé, kočka si s nimi poradí po svém. Pak se může stát, že se kočka vrátí jednoho dne domů bez bříška i koťat. Pečlivě sledujte, zda se její cecíky postupně zmenšují a nejsou horké, zda nemá horký čumáček nebo zda se celkově její zdravotní stav prudce nezhoršuje. Pokud nic z toho nenastane, není třeba se jakkoliv obávat. U koček prvorodiček také často nastává, že porodí jen jedno kotě, které ukryjí tak důmyslně, že o něm ani nevíte. Ale až nastane ta pravá chvíle, přijde se vaše kočičí matka pyšně pochlubit!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?