Když kočka žárlí

12. května 2014

Lidská žárlivost je dnes naprosto běžnou věcí. Tušili jste, že ale dokáže žárlit i vaše kočka? Nebo už jste se dokonce s takovým jevem ve vaší domácnosti setkali? Nejčastěji kočky žárlí na nového mazlíčka, kterého si pořídíte. Nicméně vaše kočka může žárlit i na vašeho nového partnera nebo nově narozené miminko. Nejvíce svoji žárlivost projevují kočky s dominantní povahou. Nejčastějším příznakem žárlivosti je agresivita, ničivost či náhlá nečistotnost.

Kočka žárlí na jiné zvíře

Jak už bylo naznačeno, nejčastějším stimulem, který vyvolá v kočce žárlivost, je pořízení nového mazlíčka do domácnosti, a to ať už se jedná o kotě, štěně, králíka nebo jiné zvíře. Nejvíc rozmýšlení bychom měli věnovat tomu, zda ke stávající kočce pořídíme nějakou jinou kočku. Pokud totiž vaše kočka byla dlouhou dobu jedináčkem, je velice pravděpodobné, že si na novou kočku nikdy nezvykne. Časté rady zní, že bychom měli naši kočku zvykat na pach nově příchozí kočky postupně tím, že budeme do domu nosit věci, se kterými byla budoucí kočka v kontaktu. V případě, že kočka však už na tyto věci reaguje například jejich přeznačkováváním, měli bychom koupi nové kočky přehodnotit. Pokud se skutečně rozhodneme pořídit si ke své stávající kočce jednu novou, měla by mít každá svou misku, svůj pelíšek a nejlépe i vlastní záchod. V období zvykání bychom měli pak naši původní kočku v podstatě rozmazlovat, aby se necítila odstrčená nebo nahrazená. Její žárlivost by totiž v takovém případě mohla být ještě větší. Pokud však vaše původní kočka na novou stále vrčí anebo jinak projevuje agresivitu, může se to vystupňovat i v to, že vaše původní kočka novou pokouše. Je třeba mít hlavně na paměti, že vaši původní kočku agresivita nepřejde sama od sebe.

 

Kočka žárlí na nového partnera/partnerku

Obvykle bývá velmi silné pouto mezi kočkou a ženou. Kočka totiž většinou bere svoji majitelku jako svoji matku, proto, když si přivede domů nového partnera, může kočka projevovat značnou agresivitu. Nový partner by měl proto kočku zpočátku ignorovat, nevnucovat se jí hlazením a mazlením, může jí občas dát nějaký pamlsek nebo si s ní pohrát. Tak si totiž kočka spojí partnera s příjemnými pocity a může začít partnera respektovat sama od sebe. Pokud je ale Vaše kočka na Vás příliš fixovaná, mohou nastat problémy se značkováním partnerových věcí, může močit i do lůžkovin, ve kterých dříve lehávala a dnes v nich leží Váš partner. Toto lze již pokládat za „volání o pomoc“, takže je dobré se kočce plně věnovat, mazlit se s ní a hladit, aby nabyla pocitu, že se s příchodem nového partnera nic nezměnilo.

 

Kočka žárlí na miminko

Samozřejmě se může stát, že kočka projeví žárlivost i vůči nově narozenému dítěti. Můžeme se pokusit tomu předejít tím, že věcmi pro dítě začneme byt vybavovat dřív, než se dítě narodí a kočka sama začne chápat, že přichází období změn. Je však nezbytně nutné, abychom po příchodu dítěte na svět věnovali kočce pozornost, dodržovali časy krmení a dávali kočce pamlsky, jak bylo zvykem. Většina koček nakonec přijme dítě dobře.

 

Příznaky žárlení a jak žárlení předejít

Hlavními příznaky žárlivost patří již zmíněná nečistotnost, agresivita, ničení zařízení bytu, chorobné hlídaní misek s jídlem, zvracení a následný úbytek na váze apod. Příznaků je mnohem víc a je třeba velmi pečlivě rozpoznávat, zda se jedná o žárlení nebo o nějakou chorobu. Jak žárlení přecházet se dá těžko specifikovat, nicméně je nejlepší se kočce věnovat aspoň tolik, jako bylo zvykem předtím, než začala žárlit, nejlépe ji trochu rozmazlovat, aby neměla pocit, že zájem o ni upadá.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?