Když kocour značkuje

20. dubna 2013

Když kocour dospívá, začne si značkovat svoje území. Je to jeho přirozenost. Močí postříká konkrétní místo. Tohle ale dělají i některé kočky. Jasně si tak stanoví prostor, kde dávají na vědomí ostatním, že tady jsou doma a mají výsadní právo. Nebo jen dávají na vědomí ostatním, že tu prostě jsou. Je to forma vzkazu, ve kterém se ukrývá vše, co potřebují kolemjdoucímu nebo protivníkovi sdělit.

Kocour a jeho dospívání

Pokud máme kocoura doma, měl by být kastrovaný, pokud se nejedná o plemenné zvíře. Kastrace se u kocourů doporučuje kolem prvního roku věku. Předejde se tím do budoucna problémům.

Prvním je právě značkování. Kocour svojí močí postříká cokoliv. Pach takové moči je velmi intenzivní. Kastrované kočky tuto potřebu ztrácejí. Je ale dobré ke kastraci přistoupit ještě v době, kdy kocour značkovat ještě nezačal, nebo hned po tom, co tuto potřebu u něj zjistíme. Pokud je kocour zvyklý značkovat, tato potřeba může ještě nějakou dobu totiž přetrvávat, někdy dokonce nezmizí vůbec. Odhadnout tedy tu správnou dobu kastrace je velmi důležité.

Pokud tedy vlastníme kotě a nemáme s kastrací žádnou zkušenost, je dobré se poradit s veterinářem. Názory na dobu, kdy je vhodné zvíře kastrovat, se trochu liší.

 

Značkování kocoura i po kastraci

Je dobré rozlišit, zda kocour značkuje nebo močí mimo záchod. Při značkování se kocour nepřikrčuje, otočí se k místu značkování zády a se zdviženým ocasem, jehož špičkou kmitá, rozstříkne trochu moči.

Důvod, proč začne kočka značkovat, přestože je kastrovaná, může být jak zdravotní, tak psychický. Je proto dobré se opět poradit s veterinářem a ujistit se, že je po fyzické stránce vše v pořádku. Pokud ano, nejspíše se jedná o nervózní protest.

Kočka se tak začne občas chovat, pokud do domácnosti přibude další kočičí člen. Může reagovat na změny prostředí, změny počtu členů rodiny. Je prostě nutné eliminovat problém, protože jen tak lze kočku značkování opět odnaučit.

I u koček se lze poradit s odborníkem, který zvířecí psychologii rozumí. Nejprve je ale dobré se pokusit přijít na to, co kočce může vadit.

 

Jak značkování odstranit?

Pokud se ukáže, že kočka je naprosto v pořádku, je potřeba zjistit, co jí vadí. Fyzické tresty zde nepomohou, celou situaci nejspíše jen zhorší. Namáčet kočce čumák v moči je také k ničemu.

Je dobré místa, která kočka značkuje, pravidelně ošetřit přípravkem, který odpuzuje kočky. Další možností je, že kočce vymezíte prostor, který bude patřit jen jí, alespoň na nějakou dobu. Pokud je totiž zdravá, je nejspíše velmi nervózní a tímto způsobem se zklidní. Pokud pak značkování ustane, pomalu ji pouštějte i do ostatních místností.

Misky s jídlem by měly být umístěny v jiné místnosti, než záchod. Pach totiž může kočce vadit. Také je potřeba udržovat kočičí záchod stále v čistotě. Kočka tak může dokonce i reagovat na nevyhovující stelivo.

Zjistit, proč kočka značkuje, je sice mravenčí a někdy až detektivní práce, ale je důležité zjistit důvod. Existují i medikamenty, které kočku zklidní, ale tento účinek je stejně jen krátkodobý.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?