Když kůň krvácí z nozder - infekční anemie koní

5. prosince 2014

Zkontrolovali jste si, zda vám ve vašem očkovacím průkazu již nevypršela lhůta na očkování proti tetanu? Jste-li správný koňák, vaše tetanová injekce je již pravděpodobně dávno propadlá, zato váš kůň má tu nejvyšší možnou péči a hned zítra přijde veterinář na další vakcinaci. Proti čemu všemu musíme či můžeme koně u nás v Česku očkovat, a která onemocnění hrozí bez možnosti ochránit koně vakcinací? Která jsou nejzávažnější?

Jedna injekce koni nestačí

Ačkoliv si mnozí chovatelé zoufají, kolik toho naše zákony povinně předepsaly, jsme na tom stále ještě lépe, než například v USA. Jak již úvod napovídá, ze zákona se očkuje proti tetanu a chřipce (může nenávratně poškodit výstelku plic a způsobit doživotní dušnost koně). Při přesunu mezi závody pak přibývá ještě povinnost naočkovat proti rhinopneumonii (poškozuje dýchací cesty a způsobuje aborty březích klisen). Jak často a čím přesně očkovat, se můžete dočíst blíže v očkování koní. Hodláte-li ovšem překročit hranice vašeho kraje, jste povinní nechat koně vyšetřit na infekční anemii. Proti této smrtelné nemoci dosud vakcinace neexistuje.

 

Živá a mrtvá vakcína pro koně

Očkovat koně lze buďto živou, či tzv. mrtvou vakcínou. Rozdíl je v tom, zda přípravek obsahuje jen protilátky nebo přímo obsahuje určitou dávku viru (patogenu), proti kterému si pak tělo vytvoří vlastní obrannou imunitu. Ne proti všemu se však dá očkovat. Stále aktuálním tématem na poli přenosných chorob je infekční anemie koní. Jde o nemoc postihující pouze lichokopytníky, projevující se horečnatostí, slabostí, chudokrevností (anemie), krvácením z nozder. V lehkých případech kůň pouze začne hubnout a jevit se malátnější s možným přechodným zlepšením celkového stavu, v těžkých případech může kůň zničehonic i uhynout. Mohou se nakazit bodavým hmyzem (nejčastěji ovád), či nesterilními jehlami. Nemoc způsobuje virus příbuzný lidskému HIV (lentivirus), oslabuje tedy imunitu, a jednou nakažený kůň je pak celoživotním nositelem tohoto onemocnění a stává se nebezpečným pro ostatní lichokopytníky. Anemii nelze vyléčit. Jedinec s pozitivním sérologickým testem na lentiviry musí být v ČR utracen.

 

Za hranicí bezpečí

Na území naší republiky se toto onemocnění v současné době nevyskytuje a aktuálně nejsou hlášeny ani žádné případy v sousedních státech. Ještě dva roky zpátky byly ovšem potvrzeny případy anemie ve Francii, Německu či Irsku. Nemoc krouží kolem. Probíhá neustálý monitoring výskytu lentivirů a každý cestující kůň musí být opatřen platným dokladem o negativním sérologickém testu proti infekční anemii. Jenže. Hranice Evropy jsou otevřené, černý obchod kvete a mnohdy je v zájmu businessu přistoupeno k nelegálním opatřením a potvrzením. Podobně se takto šíří s životem neslučitelná vozhřivka, hříběcí nákaza či mor koní. Na poli veterinární medicíny je stále co zdokonalovat a čas se krátí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?