Když kůň nejde zastavit II. - Tipy a triky

23. srpna 2012

Každý jistě zná ten nepříjemný pocit nejistoty při jízdě na koni, kterého nejde zastavit. Jezdec se snaží plnit rozličné poučky trenérů, v horším případě jen stupňuje tahání za otěž. Obojí většinou marně, nebo jen s dočasnými neuspokojivými výsledky.

Jaké jsou pomůcky jezdce při zastavení, a jak naučit koně zastavit, se dočtete v prvním díle seriálu „Když kůň nejde zastavit“. V druhém díle nabízím několik tipů a triků, jak zastavit koně, který zastavit nejde.

 

Pokud kůň doopravdy nejde zastavit, což se může stát, zvlášť u koní nervózních, temperamentních nebo zkažených, pak pro vás mám několik triků, které můžete použít při učení koně pochopit a provést cvik „zastavit-stát“.

 

Aby kůň pochopil cvik, lze použít pomocníka, který s koněm pracuje ze země, zatímco jezdec součastně používá pomůcky ze sedla, dokud kůň není schopný reagovat na jezdce samostatně.

 

Další možností je pokusit se provést přechod do zastavení po projetí obratu, po provedení jízdárenské figury malý kruh, kdy se kůň musí více podsadit, pánevní končetiny zůstávají pod tělem koně, a pro koně se zastavení stane příjemným, přirozeným východiskem situace.

 

Jako krajní možnost považuji zastavení koně o stěnu jízdárny. Jezdec navede koně kolmo proti stěně, nepobízí, ani netahá zpět. Pochválí koně, pokud o stěnu zastaví. Přestože se jedná o krajní možnost, s rizikem vyskočení koně z ohrady, upřednostňuji ji před taháním za otěž. Zastavení o ohradu nutí koně přemýšlet, zatímco tahání mu způsobuje bolest, které se snaží bránit a před kterou se snaží uniknout – vzniká začarovaný kruh, který nevede ke spokojenosti koně ani jezdce.

 

Poslední trik, který mám v záloze pro koně, kteří nejdou zastavit, mi připomíná klisničku Finary, prvního koně, kterého jsem v životě obsedla. Protože jsem neměla nikoho, kdo by mi s obsedáním pomohl a k mladické nerozvážnosti mi nechyběl dostatek sebevědomí sedat na mladého koně, který neumí zastavit; naučila jsem ji ze země zastavit na slova „to je ale hodná“ a následné odměnění ve formě poživatelné, což jsem aplikovala i později ze sedla. Postupně jsem vyměnila slova za pomůcky sedem a dechem, mňamky za pohlazení po krku. Finary uměla od začátku výborně zastavovat z kroku, klusu i ze cvalu. Stačilo, když jsem třeba jen na vteřinu přestala jít s pohybem, když jsem zhluboka vydechla. V tom okamžiku Finary stála jako přibitá, bylo to až nepříjemné. A tak se stalo, že nakonec ona učila mě o pozici a uvolnění mého těla.

 

 

Koně je třeba často chválit, ale ne rozmazlovat. A jezdectví netřeba brát jako sport, ale jako dynamický proces učení, kdy se kůň a jezdec snaží najít společný jazyk pro umění mezidruhové komunikace. A o tom, že ještě usilovněji než jezdec se společnou řeč snaží najít kůň, jsem se v životě už několikrát přesvědčila. Nevím proč, nevím jak, ale je to TEN důvod, proč jezdím.

 

Autorka: Helena Enenkelová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?