Když má kočka žloutenku

18. srpna 2014

Většina majitelů s kočkami zachází nejen jako se svými přáteli, ale zkrátka jako s právoplatnými členy rodiny. A stejně tak jako u svého sourozence, rodiče či dítěte si všimnete jakékoli změny v chování, zaregistrujete také nesoulad s běžným chováním právě u kočky. Jakmile se kočka nakazí žloutenkou, je to vždy velmi zátěžové nejen pro ni, ale i pro jejího majitele. Nicméně s pomocí dodržování zásad léčení a podávání potřebných léků se může kočka ze žloutenky vyléčit. Potom může prožít spokojený život trvající přibližně 15 let.

Příznaky žloutenky u kočky

Žloutenka je u koček, podobně jako u člověka, považována za stav vybočující z normálu. Tento stav nastává ve chvíli, kdy jsou v těle kočky zvýšené hladiny bilirubinu. Ke zvýšení hladiny dochází tak, že je narušen standardní postup, když jsou v játrech, slezině a kostní dřeni zpracovávány červené krvinky a je při něm vylučován právě bilirubin. V normálně fungujícím těle je bilirubin absorbován játry, ten je zde metabolizován a vyloučen. Pokud se u kočky zvýší hladina bilirubinu, svědčí tento stav o tom, že játra nemohou plnit svoji funkci správně.

Zvýšená hadina bilirubinu se může projevit nažloutlou kůží nebo ušima. Stejně tak zežloutne bělmo očí a stejnou barvu mohou získat také dásně. Projevují se potíže s dýcháním. Běžné je také zvracení, které může být doprovázeno průjmem. Kočka se stává letargickou, ztrácí chuť k jídlu, spolu s ní také tělesnou kondici. Všeobecně nadměrné močení a snížení chuti k jídlu se u koček požaduje za prvotní projevy jakékoli nemoci.

 

Z čeho mají kočky žloutenku

Důvodů, které mohou vést u koček k výskytu žloutenky, může být několik. Může jít např. o reakci na krevní transfúzi nebo nízkou hladinu fosfátů v krvi. Dalším důvodem mohou být hemolytické anémie nebo některé léky obsahující těžké kovy, které negativně působí na funkci jater. U kočky se také mohou vyskytnout jaterní příčiny žloutenky, které jsou spojeny s vrozenými problémy s játry. Dále může jít o různé virové nebo bakteriální infekce, jaterní cirhózu, rakovinu, prodělaný zánět jater nebo hepatitidu, případně zánět močových cest. Pozor je třeba dávat také na použití postřiků nebo pipet proti klíšťatům, z nichž ne všechny jsou pro kočky vhodné.

Mezi zdravotní komplikace, které způsobují zvýšení bilirubinu v krvi, se řadí nemoci žlučníku – výskyt žlučových kamenů, rakovina nebo zánět žlučníku a žlučových cest. Zvýšení hladiny bilirubinu podporují také nemoci slinivky, mezi které patří pankreatitidy a karcinomy. Dále lze uvést např. střevní onemocnění, která blokují žlučovody.

Léčba žloutenky u koček

Pokud je u kočky diagnostikována žloutenka, měla by být okamžitě přerušena veškerá léčba, která byla zahájena před jejím výskytem. Po konzultaci s vaším veterinářem je vhodné podávat zdravou výživu a potraviny vhodné pro kočku. Těžce nemocné a dehydrované kočky mohou potřebovat elektrolytickou terapii. Vysoce chudokrevným kočkám bude možná nutné podat krevní transfúzi. Všechny nemocné kočky je třeba vyvarovat stresu, umožnit kočkám dostatek odpočinku, který jim velmi pomůže v rekonvalescenci. Léky v tomto případě pomohou zvládnout kočkám průvodní příznaky, o kterých byla řeč výše. Důležitým bodem pro uzdravení kočky je, podobně jako u ostatních nemocí, včasná diagnóza. Proto věnujte kočkám pozornost a jakékoli odchylky od běžného chování konzultujte se svým veterinářem. Předejdete tím mnoha případným komplikacím.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?