Když má pes větší srdce

10. října 2014

Zvětšené srdce, odborně nazvané dilatační kardiomyopatie, je nemoc postihující srdeční sval. Je typická tím, že rozšířené srdce není schopné správně fungovat. Při dilatační kardiomyopatii dochází k tomu, že se obě srdeční komory zvětšují, přičemž na jedné straně je komora srdce ovlivněna více, než na straně druhé. Pokud se rozšíří vertikální nebo dolní komora, schopnost srdce pumpovat krev do plic a těla celkově se snižuje.

Jakmile srdeční komora nepumpuje odpovídající množství krve do plic, tekutina se začíná v plicích hromadit. Takto zvětšené srdce se brzy přetíží, toto přetížení pak vede k chronickým srdečním selháním.

Výskyt zvětšeného srdce se zvyšuje s věkem, obvykle postihuje psy mezi čtyřmi a deseti lety. Lze také konstatovat, že je častější u vybraných plemen psů, jako je dobrman, boxer, německá doga, afghánský chrt a další.

 

Příznaky dilatační kardiomyopatie u psů

Mezi hlavní příznaky výskytu zvětšeného srdce patří letargie, nechutenství, dušnost, zrychlené dýchání, občasná ztráta vědomí. V některých případech mohou být psi před výskytem kardiomyopatie ve výborné fyzické kondici. Na druhou stranu důkladné vyšetření fyzického stavu může potíže odhalit v samotném nástupu. U psa si můžete například všimnout tlumeného praskavého zvuku během dýchání, což signalizuje přítomnost tekutiny v plicích.

 

Příčiny vzniku dilatační kardiomyopatie

Příčina vzniku zvětšeného srdce je do značné míry neznámá. Bylo zjištěno, že u některých plemen (např. u kokršpanělů) přispívá ke zvětšení srdce nedostatek taurinu a karnitinu. Také je známo, že některá plemena mají k tomuto onemocnění větší sklon. U většiny plemen jsou k onemocnění náchylnější psi, než feny.

 

Jak zjistit, že má pes zvětšené srdce

Pro přesné určení diagnózy je zapotřebí důkladné fyzické vyšetření srdce a dále celá řada lékařských testů, které potvrdí onemocnění zvětšeného srdce a vyloučí jiné druhy onemocnění. Radiografické zobrazení může odhalit rozšíření levé komory a fibralaci, a také přítomnost tekutiny v plicích. Elektrokardiogram (EKG) může odhalit fibralaci síní a komorovou tachykardii (rychlý tlukot srdce). Dále je nutné ultrazvukové vyšetření srdce pomocí echokardiografu pro definitivní diagnózu zvětšeného srdce. Tento test zkoumá velikost srdce a schopnost uzavírání. V případě zvětšeného srdce odhalí echokardiograf zvětšenou levou komoru a levou síň a nízkou schopnost kontrakce.

 

Léčba dilatační kardiomyopatie

Léčba zvětšeného srdce je zaměřena především na zlepšení činnosti srdce a na léčbu příznaků srdečního selhání. Pro zlepšení srdeční kontrakce a zpomalení tepu lze podat léky, zatímco diuretika pomáhají kontrolovat hromadění tekutiny v plicích. Vazodilatancia indikují dilataci krevních cév a pomáhají srdci pumpovat krev. Až na výjimky těžkého postižení touto chorobou není nutná dlouhodobá hospitalizace.

 

Život se zvětšeným srdcem

Následná péče o psa se zvětšeným srdcem sestává z velké části z pravidelné kontroly stavu. Standardně se průběžně provádí vyšetření jako je EKG, rentgen hrudníku, měření krevního tlaku a další.

Zároveň je nutné, abyste jako majitel bedlivě a neustále sledovali zdravotní stav psa a změny jeho zdravotního stavu. I přes včasné odhalení a veškeré snahy o zmírnění procesu nemoci je prognóza u většiny psů velmi špatná – psi se zpravidla dožívají od nástupu choroby 6 až 24 měsíců. V každém případě dejte na rady veterináře, který vás obeznámí s tím, jak pro svého psa vytvořit co nejkomfortnější podmínky pro život.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?