Když pes čůrá z radosti

28. října 2013

Není nic roztomilejšího, než když nás po příchodu domů přiběhne přivítat roztomilé štěně. Ovšem pokud nás toto štěňátko při každém přivítání také počůrá, radost trochu poleví. A pokud se toto pomočování týká každého, koho štěně potká, máme před sebou problém, který bychom rádi rychle vyřešili.

Nikdo z nás by nechtěl odcházet od štěněte s počůranými nohavicemi, a tak se majitelé snaží toto pomočování rychle odstranit. Co lze tedy dělat, pokud pes čůrá z radosti? Lze tomu zabránit? Vyroste z toho naše štěně?

 

Počůrávání psa z radosti

Každý z nás počítá s tím, že se štěňata často počůrávají a musíme po nich v prvních měsících uklízet loužičky. Jedním z hlavních důvodů je ten, že mladí psi ještě neumí zcela ovládat své svěrače, což vede i k tomu, že se zejména štěňata často pomočí z radosti. Tato situace nastává nejčastěji po našem příchodu domů, kdy nás štěně radostně vítá, ale může se objevit také při hře, setkání s neznámými lidmi (či psy) v parku, nebo zkrátka vždy, když se štěně příliš rozdovádí. Močení z radosti lze snadno poznat podle toho, že si ho štěně většinou neuvědomuje, čůrá například při skákání, běhání, apod., zatímco u běžného močení se přikrčí. Těžko ho tedy trestat za něco, co si dost dobře nedokáže uvědomit.

 

Jak pomočování zabránit?

Jak jsme již zmínili, jakékoliv potrestání pejska nemá smysl, neboť si bude myslet, že se nám nelíbí jeho vítání a radost. Pokud se tedy pejsek pomočuje z radosti, vyhněte se jakémukoliv vítání, zprvu si psa nevšímejte, okamžitě ho připnete na vodítko a běžte ven před dům. A teprve poté, co se pejsek vyčůrá, můžete se s ním konečně přivítat. Zamezte také, aby se se psem vítali cizí lidé, zvláště není vhodné, aby na něj hlasitě a radostně volali a ještě tak umocňovali jeho veselí. Jedinou radou tedy zůstává, abychom si psa všímali vždy až poté, co je vyprázdněný a klidný. Nevěště však hlavu, většina psů z této neřesti vyroste a po prvním roce se už pomočování z radosti vyskytuje jen velmi zřídka.

 

Štěňata a mladí psi své svěrače ještě zcela neovládají, a tak se mnohdy stane, že se pejsek z radosti počůrá. Jediný návod, jak tomuto pomočování předcházet, spočívá v tom, abychom psovi nevěnovali pozornost, dokud se nevyprázdní. Nemusíte se však obávat, že tomu tak bude vždy, u většiny psů se totiž tento zlozvyk vytratí již po prvním roce života.

 

Autorka: Tereza Zacharová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?