Když pes onemocní artrózou

10. května 2013

Kulhá váš pes? Má sníženou chuť k pohybu? Obtížně vstává, neochotně chodí do schodů a nechce se mu vyskočit na svůj oblíbený gauč? Zhoršují se tyto příznaky v chladném a vlhkém počasí a při nadměrné zátěži? Při omezení pohybu naopak kulhá méně? Pokud je odpověď na výše zmíněné otázky ano, pak váš pes zřejmě trpí artrózou.

Artróza (osteoartritis nebo také degenerativní kloubní onemocnění) se řadí mezi nejčastější onemocnění kloubů u psů. Tato nemoc je doprovázena poruchami pohybu a bolestí. Nejčastěji se vyskytuje u starších jedinců, avšak někdy se vyskytne i u mladých psů. Artrózu nelze vyléčit. Je však možno tuto nemoc zpomalit a tímto zkvalitnit život našeho čtyřnohého přítele.


Pes a příčiny vzniku artrózy

Příčinou vzniku této nemoci je opotřebení kloubu buď vlivem zátěže (proto se vyskytuje častěji u větších plemen psů s mohutnou kostrou, která jako taková je zátěží na kloubní systém, nebo u psů s nadváhou) nebo vzniká vlivem abnormálního utváření kloubu (vrozené vady kloubů či vazů jako např. vývojová onemocnění kloubů, dysplazie kyčlí a loktů, infekce kloubů, atd.). Mezi další příčiny nemoci patří také úrazy. Jednoduše řečeno artróza znamená poškození kloubní chrupavky jako následek působení určitých sil na kloub.

Průběh nemoci u psa

Artróza znamená dlouhodobý proces, kdy se stav zvířete s časem zhoršuje. V některých případech dochází však v akutnímu zhoršení, které připomíná ochrnutí (pes se najednou nemůže kvůli boleti ani zvednout). Toto kloubní onemocnění je provázeno ztuhlostí kloubů především po delším odpočinku. Po chvíli pohybu dochází jakoby ke zlepšení, pes kloub lépe “rozchodí”. Krok pánevních končetin může být zkrácený. Zvíře obecně nemá chuť k pohybu, odmítá jindy běžné aktivity jako např. chůzi po schodech, výskok na gauč či do auta, atd. Stav se zhoršuje při výrazné fyzické zátěži, při změnách počasí, při prochladnutí a nabírání na váze. Procházky se doporučují pravidelné časté a krátké. Není vhodná jednorázová výrazná fyzická zátěž.

Bolest bývá velmi individuální a není přímo úměrná stupni poškození kloubu (silně poškozený kloub může bolet jednoho psa málo a druhý pes bude mít těžké bolesti při slabším kloubním poškození). Později dochází z důvodu pohybové nečinnosti k úbytku svalové hmoty a celkovému zhubnutí. Jak již bylo uvedeno výše, tuto nemoc nelze vyléčit, neboť poškození chrupavky je nevratné, avšak lze zpomalit její průběh.

 

Jak léčit artrózu u psů

Při prvních příznacích bolesti kloubů navštivte co nejdříve vašeho veterináře (rentgenové snímky prokáží změny v pohybovém aparátu a veterinář může taktéž provést vyšetření kloubní tekutiny nebo punkci kloubu), podávejte doporučenou kloubní výživu, která snižuje zánět a bolest. Léčebný proces je zaměřen v první řadě na odstranění boleti a zlepšení pohyblivosti kloubu. Bolest je tlumena protizánětlivými látkami, které jsou dodávány zpravidla s ochrannými léčivy pro zažívací aparát a s již zmíněnou kloubní výživou ve formě tablet, sirupů nebo v sypkém provedení. Léčba je dlouhodobá a relativně finančně nákladná. Výměna celého kloubu za pomoci operace je náročný proces nejen z hlediska finančního. V některých případech se osvědčilo podávání lososového oleje. U artrózy platí, že prevence se nesní zanedbat, neboť prevence je v konečném důsledku mnohem levnější než následná léčba. Dále samozřejmě platí, že psům nelze podávat lidské léky. Pokud se zvířeti uleví, neznamená to, že můžeme s léčbou přestat.

 

Jaká je prevence artrózy

Základem prevence je vhodný životní styl zvířete. Štěňata především velkých a mohutných plemen by neměla mít přemíru pohybu. Zdravé štěně, které má přemíru fyzické námahy, může vyrůst v jedince s poškozením kloubů. Pohyb psa by tedy měl být kontrolovaný a nemělo by docházet k přetěžování. Veterinární lékař vám může doporučit míru zátěže pro konkrétného jedince určitého plemene v závislosti na stavbě jeho těla. Hlídejte také váhu svého psa. Dodržujte doporučené denní dávkování granulí nebo granulí „light“, pokud pes vykazuje prvotní příznaky nadváhy. V případě, že váš pes již trpí nadváhou, konzultujte tento problém s veterinárním lékařem, který vám nejlépe poradí s dietou pro konkrétního psa.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?