Když pes vystavuje

20. června 2014

Funkce vystavování je neodmyslitelně spjata se všemi plemeny ohařů, která k němu mají přirozené vlohy. To ovšem neznamená, že se občas nevyskytne třeba teriér nebo slídič, který bude vystavovat zvěř stejně jako ohaři. Po určité době tréninku jsou tito psi perfektně schopni pochopit, co po nich požadujete, a samo se jim pak vryje pod kůži a stává se jakoby jejich součástí.

Vystavování můžeme definovat jako cíl práce ohařů, nebo také jako způsob označení zejména pernaté zvěře. Požadavky, které jsou kladeny na ohaře v případně hodnocení jeho práce, výstižně definuje platný zkušební řád pro zkoušky ohařů.

 

Akima z knovízké doliny - ohař vystavuje

 

Vystavování jako takové lze definovat jako práci, kterou provede ohař v případě, že navětří zvěř. V případě, že navětření proběhne na větší vzdálenost, je třeba, aby se pes v takovém případě ke zvěři přiblížil, a poté ji teprve vystavil. Samo vystavení musí být provedeno psem tak, že zůstane strnule a nehybně stát (včetně oháňky), v této poloze vyčká na příchod psovoda. Poloha, kterou pes zaujme při strnutí, se lehce liší podle toho, o jakou rasu psa se jedná. Třeba plemena ohařů pocházejících z Anglie, vystavovala původně v sedu (odtud také pochází jejich název). Většina psů ovšem vystavuje ve stoje s mírně pokrčenými předními nohami. Stopu zvěře a dýchánek má pes pouze naznačit. Pokud pes vystavuje dýchánky nebo stopy na ZV nebo PZ, nepovažujeme to za chybu. Za chybu ovšem považujeme, pokud pes během zkoušek vystaví na třikrát na třech různých místech a v různých směrech, aniž by byla prokázána přítomnost zvěře. V takovém případě obdrží z hodnocení známku 0. Vystavování během zkoušek musí ohař prokázat na divoké zvěři, pokud je přítomná. V opačném případě se před ohaře vypouští zdravá pernatá zvěř.

 

Akima z knovízké doliny - ohař vystavuje

 

Vystavování můžeme rozdělit na vystavování zrakem nebo nosem. Pokud pes větří nežádoucí zvíře, doporučuje se s ním postupovat rychleji, aby pes nedostal možnost provést vystavení, které může zvěř vyplašit. Není také vhodné, pokud se pes zvěři vyhýbá, takže ji tzv. zapírá. To může být následkem např. hrubého zacházení při nácviku klidu před zvěří. Pokud máte psa dosti temperamentního, může se u něj projevit další chyba doprovázející vystavování – krátkodobé vystavení, po kterém se pes rychle vrací ke svému doprovodu. Pokud se potýkáte s tímto problémem, lze doporučit nácvik setrvání na místě pomocí dlouhé šňůry a povelem „Zůstaň!“.

 

Za fotografie děkujeme p. Ježkovi a jeho Akimě z knovízké doliny

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?