Když pumpa psa nespolupracuje

9. září 2016

Tak jako u lidí, i u psů se mohou občas objevit srdeční problémy a netýká se to romantických vztahů. Jde bohužel mnohdy o nenapravitelnou chybu matky přírody. Jak rozpoznat začínající problémy se srdíčkem u štěněte? A co s tím lze dělat?

Zázrak zrození štěněte – z vody na souš

Když je plod ještě u matky v děloze, existuje ve vodním prostředí, kde nepotřebuje plíce k dýchání. Srdce pumpuje krev přes malou odbočku, nazývanou ductus arteriosus, která po narození zakrní, aby plíce mohly samostatně fungovat s pumpovanou krví. Proces úplného zakrnění může být dokončen až mezi 3. - 6. měsícem života. U některých štěňat se však může stát, že v tomto věku nezakrní zcela – „odbočka“ krev i nadále pumpuje, nedostává se jí dostatek do plic, neokysličuje se tak, jak by měla, srdce se namáhá stále víc, aby nedostatky dohnalo… a pes se zvolna dusí nedostatkem kyslíku v krvi a přemírou práce srdce…

 

Co znamená patent ductus?

Rozsah vady může být několikaúrovňový – od váčku u srdeční stěny, který je neškodný, až po plně funkční tepnu, která znamená i krev pronikající do plic a způsobující život ohrožující plicní otok. Každopádně jde o defekt, který je podmíněn obvykle geny a nejčastěji postihuje feny. Výskyt této vady je i častěji sledován u určitých plemen – kokršpaněl, špringršpaněl, velškorgi, novofunland, sibiřský husky, šeltie, pomeranian nebo yorkshire.  Že vámi dovezené štěňátko trpí touto vadou, poznáte dušností, štěně se zadýchává, nesnese větší námahu, ve stresových situacích se klátí, až omdlévá, výrazně hubne a povisne mu břišní stěna. Může docházet k ochablosti zadních končetin.

 

Hlavně neházet flintu do žita!

Záleží samozřejmě na rozsahu defektu, v dnešní době lze ale již většinu těchto případů úspěšně operovat. Operace se doporučuje co nejdříve, nejlépe ihned po zjištění kongenitálního defektu zhruba ve třech měsících, nejpozději však do dovršení věku 2 let. Na tyto operace se specializují především na brněnské veterině, schopno pomoci je ale i mnoho veterinářů různě v republice. Jen počítejte s tím, že cena za operaci může vyšplhat až k několika desítkám tisíc

 

Jak žít se psy kardiaky?

Život psa s tímto postižením lze operací výrazně prodloužit. Obvykle je po zbytek života nucen brát srdce podporující léky a nedoporučuje se psa přepínat. Je ale schopen plnohodnotně žít. V mnoha případech však je operace příliš náročná pro celý organismus nebo vada příliš rozsáhlá a není již cesty zpět. Také existuje procento genetické predispozice pro tuto vadu a psí rodiče s takto postiženými dětmi jsou obvykle vyřazováni z chovu. Nikdy ale není nic ztraceno, máte-li podezření na jakékoliv srdeční nedostatky, navštivte bez otálení svého veterináře! Aneb srdcem pro život!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?