"Když se do vás zakousne rotvajler, máte co dělat, abyste to ustáli." rozhovor s Tomášem Laborem

4. srpna 2014

Můj pes je právě v pubertě. Potřebuje trochu usměrnit ve výchově, a proto jsem se rozhodla navštívit nejbližší psí cvičák, kde jsem objevila vycházející hvězdu základní kynologické organizace v Třinci. Tomáš Labor zde funguje jako instruktor výcviku poslušnosti, stopař a figurant. Ve svých třiatřiceti letech již získal bezpočet ocenění. Věnuje se této práci již 23 let. Dělat figuranta znamená pomoci psům s rozvinutím jejich osobnosti a usměrněním emocí. Jde o mimořádně zajímavé povolání, a proto jsme pro vás pana Labora, špičku v oboru psí výchovy, trochu vyzpovídali! Jaké to tedy je nechat na sebe psy útočit?

Jak ses k tomuto povolání dostal?

Když mi bylo 10 let, povedlo se mi po velkém úsilí konečně přesvědčit rodiče, aby mi pořídili prvního psa. Bylo to štěňátko německého ovčáka Helen, kterou to všechno začalo. Její bráška, jehož si koupil můj kamarád, potřeboval pomoct s naučením obrany u svého ovčáka a tak jsem dostal domů svůj první obranářský rukáv s pověřením toho psa něčemu přiučit. Bylo mi 11.

 

Jaký to byl pocit, když se do tebe pes poprvé zakousl?

První se do mě zakousl právě zmiňovaný bratr mojí Helen. Byl to obrovský úspěch. Vlastně jsem se ani nebál, soustředil jsem se na zdraví psa a na to, že se to povedlo. Velkou roli tam hrála zvědavost. Dnes už je to spíše o obrovském pocitu zodpovědnosti a o pomáhání psům.

 

Jak vypadá běžný den figuranta?

No, můj den začíná asi v 5 ráno, kdy vstanu a jdu vyvenčit mých 6 psů a pak s nimi asi do devíti cvičím. Potom vyrážím za klienty, majiteli psů, kteří potřebují pomoci s převýchovou svých neposlušných či agresivních psů a kterým dávám lekce výcviku. Někdy dokonce stihnu i oběd (smích), potom jedu za prací figuranta. S trháním končím asi v 7, to jdu zase proběhnout moje psy. A do postele se dostanu asi v 10, když jde vše dobře. No a ráno zase nanovo.

Tomáš Labor

 

Co máš na práci se psy nejradši?

Psy! Největší radost mi dělá, když vidím agresivní a nevychované psy, kteří se díky mé pomoci dokáží začlenit do společnosti a dělat radost svým páníčkům! Cvičené psí útoky na figuranta pomáhají psům povzbudit sebevědomí, pořádně se vyřádit a uklidnit se. Jsou pak lépe zvladatelnější, vyrovnanější a spokojenější.

 

Jaké jsou zápory figurantského povolání?

Nejhorší jsou lidi. Nemůžu si vybírat, s kým spolupracuji. Tak jako všude, i v kynologii a figurantství funguje závist a pomstychtivost. Někdy mi trochu chybí čas na to, co bych chtěl.

 

Co považuješ za svůj největší úspěch?

S mými psy máme asi 50 zkoušek z nejrůznějších oblastí, od záchranářství přes obranu, po canisterapii. Moje svěřenkyně, jíž pomáhám s výcvikem, je vicemistryně republiky ve všestrannosti. Na svůj největší kynologický úspěch zatím čekám, letos zabojuju na mistrovství republiky. Ale jinak považuji za největší úspěch radost v očích majitelů psů. Jednou jsem do tréninku dostal naprostého začátečníka s mizivým cvičitelským talentem. Když díky mojí pomoci vyhrál první soutěž, docela mě ten úspěch dojal!

 

Kam bys to chtěl v životě dotáhnout?

Chtěl bych vyhrát mistrovství republiky ve všestrannosti malých psů s mou kníračkou! Také připravuji jednu fenu německého ovčáka na mistrovství světa. A vyhlídkově za několik let? Chtěl bych dělat rozhodčího a založit si školu psího výcviku. A pak si užívat důchodu (smích)!

Tomáš Labor

 

A co na to říká přítelkyně? Jde o práci fyzicky a časově náročnou? Nemá strach?

Určitě to fyzicky náročné je. Když se do vás zakousne rotvajler, máte co dělat, abyste to ustáli. Přítelkyně sice pořád nadává, že nemám dost času, ale jinak je zlatá, v mojí práci mě podporuje a když potřebuji někam odcestovat, stará se mi o moji smečku. A ke zranění čas o času dojde, ale to je spíš nepozorností, při figurantství je kladen velký důraz na bezpečnost! Ale jinak jsem za ty roky utržil například prokouslé rameno, kousance do rukou nebo do nohou, ale to k tomu tak trochu patří.

 

Tomášovi Laborovi děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů, spokojených psů a jejich majitelů! Díky.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?