Když se kočka chová jako pes

21. ledna 2013

Může kočka přebírat nebo napodobovat psí chování a zvyky? Prokázané střídání stráží mezi kočičím a psím světem, sofistikované stírání kočičích a psích rolí, imitace pudů, jít ruku v ruce napříč zvířecí sférou, je jistým prvkem zvířecího smýšlení.

Kočičí vychýlení se z role a adaptování se na původně psí propriety může být raritou i zakódovaným stereotypem, s leckdy užitečným a leckdy úsměvným podtextem.

 

I kočky brání "svůj" dům

Kočka v psí „kápi“ střeží své obydlí. Je známo, že kočky nade vše milují svůj dům, kam se rády vracejí a klid v něm panující. Jejich útočiště, kde vyrůstají odmala, je pro ně rodinným krbem, místem, kde se cítí bezpečně. Pokud se páníček přestěhuje, kočka je schopna ujít i dlouhé kilometry, aby se vrátila do svého původního příbytku. Po vzoru psa jakoby říkala nezvaným vetřelcům: „Můj dům, můj hrad.“ Tohoto citátu se drží doslova a do písmene. Může hlídat u dveří – prskat, „šermovat“ tlapkami kolem sebe, vytahovat drápky, ukázat sílu bílých špičatých „perliček“ a pokousat. Dále různě napodobovat archetypální vzorce, které jsou typické psímu způsobu obrany.

 

Když kočka aportuje hračky pro kočky

Další psí libůstkou, kterou se kočky rády pochlubí, je aportování nejrůznějších „pešků“ a jejich nošení zpět. Skákání, okusování a párání oblíbených hraček, hraní si s míčem, létajícím talířem atd. Kočky jakoby potutelně vyhledávaly psí hobby a snažily se psím „konkurentům“ vyrovnat za každou cenu.

 

Kočky rády běhají za páníčkem, pokud jde někam ven. Tiše, z periferního úhlu vidění, pozorují jeho kroky a pak se nenápadně plíží za ním. Oddaně na něho čekají za dveřmi, než se vrátí domů z práce a pak svou radost projevují lísáním se o nohy a hlasitým vrněním.

 

Kočky na vodítku

V současné době už není neobvyklé, pokud páníček vyvede svou kočičku na vodítku na procházku. Výrobci chovatelských potřeb jsou již na tento trend připraveni a exportují vodítka přesně šitá na míru kočičích mazlíčků.

 

Kočky samy sebe rády rozmazlují, občas imitují psí životní návyky, ale tak jako zůstávají dominantními a svébytnými individualitami, jejichž místo je zasvěceno instinktivnímu lovu, vytříbeným chuťovkám a relaxačnímu kočičímu dýchánku.

 

Autorka: Andrea Ctiborová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?