Když se pes nemůže ani pohnout

13. března 2015

Když vám ztuhne krev v žilách, jde jen o metaforickou katastrofu. Jenže když vám ztuhnou všechny končetiny a vy nemůžete nic dělat, jen koukat na páníčka, který vám nerozumí, jde o katastrofu více než skutečnou. Periferní neuropatie je děsivý název zákeřné nemoci, která udeří náhle a bez varování. Poslední dobou se na poli vědy začínají objevovat první střípky možností léčby tzv. periferní polyneuropatie.

Děsivý název s děsivým průběhem

Relativně novodobá nemoc může být vrozenou deformací či získanou chorobou. V prvním případě se na diagnostickém poli již nedá moc nic dělat. V případě druhém se objevují první příznaky možné úspěšné léčby. Nemoc s krkolomným názvem může propuknout v podstatě kdykoliv – jako negativní reakce na vakcinaci, po napadení Toxoplasmou gondii, při špatné funkci štítné žlázy či ve výjimečných případech při diabetu. Během několika dní pes ochrne na všechny nebo většinu končetin a není schopen samostatného pohybu. Začíná to neschopností žvýkat a štěkat, která vede obvykle k hospitalizaci.

 

Hlavně se nevzdat!

Možnosti léčby samozřejmě existují, ale ne vždy na každého psa zabírají. Je-li nemoc diagnostikována včas, nasadí obvykle veterinář kortikoidy či jiná antibiotika. Novinkou je rehabilitace nehybných psů pomocí komplexní terapie pro posílení svalstva. Jde o soubor přesně sestaveného cvičebního plánu, který je nutno provozovat doma i na specializovaných léčebnách. Primární je rehabilitace ve vodě, ale používají se i balanční pomůcky pro již pokročilé pacienty. Jde o běh na dlouhou trať, který je důležité nikdy nevzdat.

 

Když se nemoc u psa přihlásí

Dojde-li k nejhoršímu, je důležité poskytnout pejskovi maximální péči. Jelikož není schopen pohybu a neustále leží, hrozí proleženiny, prochladnutí a infekce z vlastních výkalů. Nejde však o neřešitelnou situaci. U nás v Česku se na tuto problematiku specializuje jedna z pražských klinik, která dává naději všem chovatelům psů. Medicína postupuje mílovými kroky a dohlíží na zachování životů našich nejbližších miláčků!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?