Když se zamiluje kůň

25. srpna 2014

Ať chceme či nechceme, podmínky, ve kterých chováme koně, se mnohdy diametrálně liší od přirozených podmínek, v nichž se koně jako živočišný druh vyvíjeli po mnoho miliónů let. Je asi samozřejmé nemožné dokonale simulovat koním jejich přirozené prostředí. Ale také je „nehumánní“ bránit koním v jejich přirozeném chování. Jedním z nejmarkantnějších případů, kdy se tak bezesporu děje, je právě rozmnožování koní.

O volbě partnera rozhodují klisny

Inseminace je jistě dobrá věc. Má svoje nesporné výhody, nejen ekonomické. Ale sotva může být něco názornější ukázkou toho, jak se nám lidem podařilo zredukovat rozmnožování koní na pouhý ekonomický kalkul a udělat z něj jen ´výrobu´ hříbat v honbě za rentabilitou či plemennou čistotou.

Jistě, jedno i druhé je někdy důležité, ale neměli bychom se taky ptát, co na to koně? Koně jsou zvířata, která se ve svých přirozených životních podmínkách vyznačují bohatým sociálním životem. U jiných kopytníků tomu tak většinou není, ale koňští partneři žijí spolu celý rok, zpravidla ve skupině tvořené několika klisnami a harémovým hřebcem.

Zatímco složení skupiny klisen je poměrně stabilní, "životnost" harémového hřebce je mnohem variabilnější, může být kdykoliv vytlačen jiným, silnějším hřebcem. Hřebec však není žádný neomezený vládce harému. Je to totiž klisna, kdo si vybírá (což ovšem neplatí v běžném chovu, kde klisna často na výběr nemá), kým bude připuštěna v ten nejvhodnější okamžik.

 

Koňské námluvy nejsou chvilková záležitost

Ale k vlastnímu připouštění vede dlouhá cesta několikadenních námluv, ty pevně režírují klisny. Hřebec, který má o klisnu zájem, je zpočátku důrazně odmítán. Klisna nejenže piští, ale rovněž (velmi ráda) po hřebci kope, ale samozřejmě tak, aby jej nezranila.

Hřebec je ovšem schopný rozeznat, kdy už je takové chování součástí milostné hry, a kdy to klisna se svým nezájmem myslí docela smrtelně vážně a proto je lepší zavčasu zmizet v zájmu vlastního zdraví. Signálem toho, že hřebec klisnu zajímá, je rozstřikování moči klisnou kolem hřebce.

Koňské námluvy se tak postupně neobejdou bez spousty různorodých kontaktů a projevů. Jejich škála je překvapivě pestrá a liší se v detailech jak u konkrétních klisen, tak i u konkrétních hřebců. A až na konci tohoto "milostného procesu" je vlastní připuštění.

 

Chovatelská praxe u koní aneb láska jde stranou

Chovatelská praxe je však tomu mnohdy hodně vzdálená. Nechejme stranou inseminaci, ale velmi nepřirozené musí být i to, kdy je hřebec přiváděn ke klisně, pro jistotu raději fixované, místo toho, aby klisna byla přivedena ke hřebci s tím, že oběma bude dán dostatek času na seznámení.

Naštěstí si však řada chovatelů uvědomuje, že i koně, obrazně řečeno, ´touží po lásce´ a snaží se připouštění co nejvíce přizpůsobit potřebám koní, a ne lidí, které tlačí čas nebo ekonomická stránka věci.

Hřebec je tak ponechán "o samotě" s klisnou aspoň po dobu říje a průběh samotného připouštění je plně na jeho hlavních aktérech, tedy koních samotných, což je samozřejmě jen dobře.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?