Když si kočka vybere sama svůj záchod

14. prosince 2016

My lidé činíme každý den několik rozhodnutí, ať dobrých, nebo špatných. Možnost volby nám poskytuje pocit, že máme kontrolu nad svými vlastními životy. Stejně tak to mají nastavená všechna zvířata včetně koček. A co s kočkou udělá, když si může sama vybrat třeba svůj záchod?

Pokud dáte vaší kočce možnost volby týkající se třeba toalet, míst, nebo socializace, pomůžete jí díky tomu odbourat část stresu, kterému ji možná teď nevědomky vystavujete. Jak jí v tomto pomoci?

 

Výběr kočičí toalety

Pro kočky je na nejvyšším místě pocit bezpečí, zatímco vykonávají potřebu. Pokud tedy toaleta kočce nevoní, nebo pokud má pocit, že by jejím použitím byla zahnána do kouta, mohla by mít tendenci vyhledávat jiné místo pro vykonání potřeby, z jejího pohledu bezpečnější. A taková místa mohou být naopak z vašeho pohledu velmi nevhodná – třeba koberce, nebo pohovka.

Pokud máte v domácnosti více koček, je vhodné mít k dispozici jednu toaletu pro každou z nich uvnitř domácnosti, a navíc jednu venkovní. Pokud máte doma jednu kočku, měla by mít na výběr doma alespoň ze dvou toalet. Zkrátka je třeba, aby kočka měla možnost výběru.

Toalety by měly být rozptýleny po celé domácnosti v oblastech, ve kterých se kočky nemusí obávat o svou bezpečnost. Pokud umístíte toaletu do místnosti, ze které podle kočky nebude úniku, patrně ji nebude používat.

 

Nejlepší místa pro kočky jsou vždy vysoko!

Kočky rády odpočívají na vysokých, bezpečných místech. Váš byt by měl být vybaven řadou šplhadel, vysokých skříní nebo nástěnných polic. Pokud kočka shledá, že na jednom místě není v bezpečí, ocení možnost využít místo jiné.

Zaujmout vysoko položené místo znamená pro kočku také možnost, jak zdůraznit svou distanci vůči ostatním zvířatům v domácnosti. Vysoko položené místo jí umožňuje v klidu sledovat situaci. Vertikálních oblastí není nikdy dost.

S tebou nekamarádím

Kočky potřebují také možnost vybrat si, s kým se budou přátelit, a s kým nikoli. Určitě dobře víte, že není dobré kočky nutit do stýkání se s lidmi, kteří jim nejsou sympatičtí. Některým lidem se kočky vyhýbají už od prvního setkání. V případě, že je vaše kočka zahnána do kouta a nemá možnost úniku, zatímco se k ní hrne někdo s touhou pomazlit ji, může se rychle změnit z přítulné kočky na šelmu. Kočka potřebuje možnost úniku. Ideální je pro kočku místo, na kterém nebude rušena, pokud nebude chtít sama být vyrušena. Věřte, že jakmile dopřejete kočce možnost ukrýt se kdykoli na takovém místě, kde se bude cítit bezpečně, bude se i raději chodit mazlit.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?