Když štěně poznává svět

17. března 2013

I se zvířecími batolaty to chodí naprosto stejně jako s těmi lidskými. Jsou hravá, poznávají věci a prostředí, učí se. Každý, kdo si štěně pořídí, by měl tedy vědět, že ho čeká spousta práce. Protože nedílnou součástí tohoto věku je samozřejmě i výchova.

Štěně dělá loužičky a hromádky doma

Štěňátko nás bude stát spoustu času. Je nutné ho naučit moc věcí. Dohlížet na to, aby nedělalo nepřístojnosti, pravidelně krmit, naučit, že loužičky se doma dělat nesluší. Naučit pejska chodit ven je asi to, čím se chovatel začne zabývat jako bodem číslo jedna.

Štěňátko si ze začátku nejspíš vybírat nebude. Proto ho mějte stále na očích. V momentě, kdy se začne chystat vykonávat svoji potřebu, jediné, co můžeme, je počkat, až skončí. Pak s rezolutním NE! TO SE NESMÍ! Vezměte pejska a odejděte s ním ven. Počkejte, až se opět vyprázdní a nešetřete chválou.

Pokud ale trvá příliš dlouho, než pejsek pochopí, co se po něm vlastně chce, nechte ho přičichnout k hromádce nebo loužičce, vyčiňte rezolutním hlasem, že tohle se nesmí! Fyzické tresty nejsou vhodné. Pes se bude za prvé bát a za druhé by mu mohlo být ublíženo.

 

Když štěně okusuje nábytek

Dalším problémem může být to, že pokud se pes doma sám nudí, začne okusovat nábytek nebo žvýkat boty či svršky. Štěňátkům ale může být naprosto jedno, že doma jste. Je to prostě druh zábavy.

Pokud se pejsek zaměří na konkrétní část nábytku, je možné ho opakovaně důrazně napomínat, odhánět, eventuelně plácnout novinami, ale také existují přípravky, které když se aplikují na nějaké místo, odradí pejska svým zápachem.

Pokud se zaměří na svršky nebo na boty, nezbývá, než před ním tyto věci důkladně schovávat a pokud přece jen k prohřešku dojde, opět je nutné zvolit přiměřený trest. Šustot novin obecně psímu uchu moc nesvědčí a plácnutí ruličkou z novin dost zabírá.

 

Návštěva veterináře

Pes by měl být na veterinární prohlídky také zvyklý. Neměl by je mít spojené se špatnými věcmi. Před i po návštěvě veterinární ordinace by měl přijít na řadu pamlsek. Vlídné slovo a dobré zacházení také mnohé zmůže.

Veterinární lékař by měl být vybrán dopředu. Chovatel by měl vědět, zda je veterinář opravdu zdatný, jaké má ceny, jak je dostupný v krizových situacích a také jak se ke zvířatům obecně chová. Za každý úkon v ordinaci by měl být pes řádně odměněn a tím spíše za úkony bolestivé.

 

Cestování se psem

Pejsek by měl být také zvyklý jak na auto, tak na dopravní prostředky obecně, pokud má chovatel v plánu s ním cestovat. I když pes většinou nemá problémy s jízdou, jsou výjimky, které potvrzují pravidlo. Jednou z potíží při jízdě je zvracení.

Je dobré se psem stále komunikovat, eventuelně ho zabavit hračkami. Z počátku by měly být cesty buď kratší, nebo je dobré dělat častější přestávky, kdy si pejsek odpočine, proběhne se a také je nutné nezapomenout na stálý přísun vody.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?