Když uteče kůň

9. července 2009

Útěk koně je velice nepříjemná a nebezpečná situace, takový kůň totiž ohrožuje nejen sám sebe, ale také své okolí.

Útěk z boxu

Protože kůň je zvíře velice zvídavé a hravé, snadno může dojít k tomu, že se sám naučí otvírat dvířka boxu - proto bychom se měli pokusit jeho box a stáj zabezpečit tak, aby se koni utéct prostě nepovedlo. Dvířka stání je vhodné zajistit kovovými zarážkami nebo karabinami, které bez problémů zakoupíme v železářství. V dnešní době se naštěstí na tuto možnou situaci již bere ohled při samotné stavbě. Stáj by měla být řešena tak, aby uvnitř nenacházelo zbytečné množství únikových cest. Bohatě postačí jeden východ zahrazen otevírací masivní mříží. Pokud se ovšem ve stáji nachází více možných únikových cest, měli bychom zvážit, zda jsou tato místa nutná. Pokud zjistíme, že se bez nich můžeme klidně obejít, není nic jednoduššího než postavit zídku či do zdi přibít prkna. Pokud kůň z boxu uteče, zůstane ve „slepé uličce" a nehrozí tedy únik ze stáje...

 

Útěk z výběhu

Útěk z výběhu může být pro koně daleko snadnější a rychlejší. V tomto případě hodně záleží na naší pozornosti a obezřetnosti. Při stavbě ohrady bychom měli dobře zvážit materiál, který se chystáme použít. Nejlepší variantou jsou kovové tyče, které kůň nemůže rozkousat. Tyče bychom měli umístit dostatečně vysoko tak, aby je kůň nemohl přeskočit a zároveň zabezpečit raději i tyčí uprostřed - tak máme jistotu, že ohradu kůň nepodleze. Co se týče dřeva, u výběhů velice používaného materiálu, měli bychom se raději vyvarovat použití měkkého dřeva - kůň ho totiž může časem rozkousat. Celý výběh bychom navíc měli doplnit elektrickým ohradníkem. Správně postavené elektrické hrazení není finančně příliš náročné, a pro koně ani nebezpečné - využívá se jeho přirozeného respektu. Pokud se ho kůň dotkne, dostane elektrický šok, který je tak nepříjemný, že se mu po několika pokusech sám začne raději vyhýbat. Elektrické hrazení funguje na „vteřinovém principu" - zdroj elektrického napětí vysílá jednou za vteřinu do celého oplocení pulz elektrické energie, který má sice velmi vysoké napětí, ale výboj je tak krátký, že zvířatům neublíží. Dodáním a montáží elektrických ohradníků se dnes zabývá spousta firem, stačí si jen vybrat...

 

Pád jezdce

Na vyjížďce může velice snadno dojít k tomu, že se kůň lekne neznámého předmětu, pohybu či zvuku. Jezdec, který s touto variantou nepočítá, z koně spadne a než se z prožitého šoku vzpamatuje, kůň již většinou uhání pryč od místa, kde se polekal. Kůň může splašeně pobíhat po poli, lesní cestě a bohužel i po silniční komunikaci, což je ta nejhorší varianta. Kůň, který zmateně pobíhá po silnici, ohrožuje nejen sám sebe, ale především všechny ostatní účastníky silničního provozu - jen si představte ty tragické následky, když se splašený kůň srazí s právě projíždějícím automobilem... Tato myšlenka snad ani nepotřebuje další komentář. Pokud jezdec spadne z koně přímo na komunikaci a je v pořádku, měl by neprodleně zastavovat auta a řidiče na vzniklou situaci upozornit.

 

A protože prevence není nikdy dost, zopakujeme si raději základní pravidla ježdění v terénu:

 • být neustále ve střehu;

 • vyvarovat se nebezpečných situací;

 • snažit se předvídat chování a reakce koně;

 • na dopravní komunikace vyjíždět pouze se zkušeným koněm;

 • dodržovat pravidla silničního provozu;

 • vždy si chránit hlavu ochrannou přilbou!

 

Co dělat, když uteče kůň?

Co dělat si shrneme v krocích, které by na sebe měly navazovat:

 • zavolat policii;

 • informovat nejbližší okolí stáje;

 • informovat radnici či městský úřad;

 • eventuelně kontaktovat zemědělské družstvo nebo hájovnu;

 • projíždět trasu na koni.

 

Prvním a zároveň nejdůležitějším krokem je informovat policii na čísle 158. Informovaní policisté zajistí předání informace na policejní stanici v přímém okolí místa, odkud kůň utekl a navíc většinou zmobilizují policejní hlídky na silničních tazích. Dalším krokem je informovat nejbližší okolí stájí, v tomto případě je ovšem nejrychlejší variantou o útěku koně ihned informovat radnici nebo městský úřad, který dále sám provede patřičné kroky k informování obyvatelstva. Pokud se v místě nachází zemědělské družstvo nebo hájovna, rozhodně doporučuji telefonicky kontaktovat i vedoucího těchto pracovišť. Mezitím se můžeme pokusit najít koně sami. Protože kůň je stádové zvíře, doporučuji tohoto instinktu využít - tedy osedlat jiného, klidného koně a projíždět trasu osudné vyjížďky i její nejbližší okolí.

 

Stalo se...

Nejčastěji se o útěku koně a jeho zmateném pobíhání po silnici dozvíme z médií a regionálních deníků. Zde je případ, který se stal nedávno na severní Moravě... S útěkem koně a následně jeho odchycením se potýkali letos v červnu i policisté v Třinci - Oldřichovichích. Po místní silnici pobíhal splašený kůň, ale přivolaným policistům se podařilo vraníka chytit a přivázat ke stromu. Následně došlo ke zkontaktování majitelky, která si již klidného koně ihned odvedla. Naštěstí se tato událost obešla bez zranění.

 

Autorka: Petra Hanáčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?